Polskie Radio
Section05
ateizm

Nawet 5 tys. kościołów we Francji do wyburzenia. Tekieli: państwo praktycznie ateistyczne

- Jeśli przyjrzymy się tej sytuacji z bliska, to wbrew pozorom kościoły, które podlegają państwu, które zostały zrabowane Kościołowi przez francuskie państwo, z nimi jest lepiej niż z tymi, które po 1905 roku zostały wybudowane, ponieważ one są na utrzymaniu społeczności wiernych - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta i komentator naszej anteny Robert Tekieli.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Tekieli Mirosław Skowron ŚWIAT Francja Kościół aktualności katolickie ateizm

Ks. prof. Przybyłowski o atakach na Boże Narodzenie: działania "uwalniające" od Boga skazane są na niepowodzenie

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Helena Dalli opracowała zalecenia dot. "komunikacji inkluzywnej", w których zachęcała pracowników Komisji m.in. do unikania wszelkich religijnych odniesień do świąt Bożego Narodzenia. Władze Warszawy w podobnym tonie przygotowały świąteczne plakaty, tu także nie znalazło się miejsce na odniesienia do Boga. O tym, co oznaczają takie działania i dokąd nas zaprowadzą, porozmawialiśmy z ks. prof. Janem Przybyłowskim.
Zobacz więcej na temat:  Boże Narodzenie święta Jezus Chrystus wiara Kościół katolicki ateizm zło tradycja POLSKA społeczeństwo podsumowanie 2021

"Nie mamy prawa milczeć!". Książka o dyktaturze emocji i irracjonalnych atakach na Kościół

- Żyjemy w czasach antyintelektualnych, to zawsze wyraża się w agresji, w gniewie, tym, co nazywamy dyktaturą emocji. To jest irracjonalne, pozbawione logiki. Ataki na Kościół trzeba zdefiniować. To zmowa antychrześcijańska, często włączają się w nią ludzie młodzi - podkreślił w Polskim Radiu 24 ks. prof. Janusz Królikowski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 KSIĄŻKA chrześcijaństwo Kościół wiara polityka ateizm

"Szkoły powinna cechować tolerancja dla większości chrześcijańskiej". Czarnek o zmianach w wykazie lektur

- Szkoły powinna cechować akceptacja i tolerancja dla większości chrześcijańskiej, a nie próba wprowadzenia dyktatury ateistycznej - powiedział szef resortu edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Zwrócił uwagę, że tylko kilka pozycji wśród lektur dotyczy encyklik Jana Pawła II i dwie - kard. Stefana Wyszyńskiego, dzięki któremu Polacy są dziś wolni.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Przemysław Czarnek Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego szkoła szkoła podstawowa szkoła ponadgimnazjalna edukacja dzieci młodzież religia ateizm

Czym jest ateizm według Johna Graya?

- Gray od razu na początku książki przyznaje się, że jest ateistą. Próbuje pokazać, jak nim być we współczesnym świecie. Absolutnie nie jest to publikacja, która, krytykując pewne formy ateizmu, przechyla się w stronę religii, jako pewnego wyznacznika porządkowania życia społecznego i politycznego - powiedział Piotr Kieżun, krytyk literacki i historyk idei związany z "Kulturą Liberalną".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jakub Moroz filozofia ateizm religia KULTURA

NASZ WYWIAD Ks. Waldemar Cisło: w miejsce religii wchodzi wojujący ateizm

- Od samego początku, tak jak św. Rodzina szukała schronienia, musiała chronić to małe boskie życie ucieczką do Egiptu, tak w los chrześcijan w wielu miejscach na świecie jest wpisany los uchodźcy i los wygnańca - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor Polskiej Sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Zaznacza, że prześladowania chrześcijan widać także w Europie.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo przemoc aktualności katolickie wiara Kościół ŚWIAT ateizm agresja Przemysław Goławski

"Oficjalnym wyznaniem Francji jest ateizm"

- Podstawowym problemem Francji jest to, że oficjalnym wyznaniem tego kraju jest ateizm. Laickość i liwidacja wszystkich symboli religijnych jest wyrazem tego ateizmu, będącego swego rodzaju koncesją państwową  - powiedział prof. Adam Wielomski, politolog, historyk idei i znawca Francji. Odniósł się w ten sposób do planowanego usunięcia krzyża z pomnika Jana Pawła II, który stoi we francuskiej miejscowości Ploermel w Bretanii. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Francja Jan Paweł II pomniki ateizm Kościół ŚWIAT