X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Barthes i jego Barthes. To nie jest autobiografia

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2015 13:00
– Jeżeli chcemy poważnie traktować tego autora, musimy mieć dystans do jego tekstu – mówił prof. Wojciech Michera o książce "Roland Barthes" Rolanda Barthes'a.
Audio
  • Rozmowa o twórczości Rolanda Barthes'a w stulecie jego urodzin (Strefa literatury/Dwójka)
Pierwsze zdanie Rolanda Barthesa brzmi: wszystko to należy uznać za wypowiedziane przez postać z powieści
Pierwsze zdanie "Rolanda Barthes'a" brzmi: "wszystko to należy uznać za wypowiedziane przez postać z powieści"Foto: Federico Novaro/flickr/CC BY 2.0

12 listopada minęła 100 rocznica jego urodzin. Francuski pisarz i badacz, jeden z najbardziej inspirujących intelektualistów ubiegłego wieku wydał w 1975 r. - na pięć lat przed śmiercią - osobliwą książkę, której oryginalny tytuł brzmi "Roland Barthes przez siebie samego".

– Ta książka jest w pewnym sensie jest kluczem do Barthes'a, ale nie dlatego, że docieramy do wnętrza tej fascynującej osoby – powiedział prof. Wojciech Michera. – To raczej klucz, dzięki któremu nie pójdziemy na łatwiznę – dodał, tłumacząc, w jaki sposób Roland Barthes realizuje w dziele stworzoną przez siebie koncepcję "śmierci autora".

Odejście od szablonu autobiografii widać m.in. w tym, że autor raz pisze o sobie "ja", raz "ty", raz "R.B.", niekiedy zaś "on" albo "pan". Zwrócił na to uwagę prof. Tomasz Swoboda, który zauważył też, że książka, która w większości ma formę słownika, rozpoczyna się w bardzo nietypowy sposób.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadzą: Anna Lisiecka i Dorota Gacek

Goście: prof. Tomasz Swoboda, prof. Wojciech Michera i Marek Bieńczyk (znawcy i tłumacze książek Rolanda Barthes'a)

Data emisji: 15.11.2015

Godzina emisji: 21.30

mc/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Żałoba według Rolanda Barthesa

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2013 15:30
"Moja zgryzota jest »niewysłowiona«, jednakże »wypowiadalna«" - tak po śmierci matki pisał w swoim "Dzienniku żałobnym" czołowy przedstawiciel strukturalizmu. O jego rozważeniach na temat śmierci rozmawialiśmy w audycji "Życie na miarę literatury".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaques Derrida – gwiazda współczesnej filozofii

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2015 06:00
- Wierzę w przeżycie filozofii, uważam, że powinna żyć i przeżyć wszystkie podejrzenia na temat śmierci. Ona już przeżyła swoją śmierć – mówił Jacques Derrida na antenie PR.
rozwiń zwiń