Józef Mackiewicz: Polakom brakuje ducha przekory

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2016 13:08
- Jego tezy o polskim charakterze narodowym idą w kontrze do wizji tradycyjnej czy stereotypowej – podkreślał prof. Maciej Urbanowski, mówiąc o "trzeźwiącej i zaskakującej" lekturze nowo wydanych tekstów Józefa Mackiewicza.
Audio
  • Józef Mackiewicz jako krytyk literacki, publicysta i epistolograf (Strefa literatury/Dwójka)
Zdj. ilustr.
Zdj. ilustr.Foto: Pixabay/B_Me

- Jako krytyk Polaków i polskiej emigracji wygłaszał poglądy do dzisiaj prowokujące i nonkonformistyczne - opowiadał gość Dwójki o ideach znakomitego prozaika. - Mackiewiczowi brakuje w Polakach ducha przekory i rewolucjonizmu, dostrzega natomiast myślenie stadne, lęk przed wychyleniem się w grupy - tłumaczył badacz.

W grudniu 2015 r. do polskich księgarń trafiły trzy nowe książki Józefa Mackiewicza - dwa tomy zbierające wypowiedzi publicystyczne drukowane w emigracyjnej prasie : "Wielkie tabu i drobne fałszerstwa" i "Szabla i pałka gumowa" oraz tom listów Mackiewicza i jego żony Barbary Topolskiej do i od redakcji "Kultury".

Dzięki tym publikacjom dowiadujemy się m.in. o fascynującym zetknięciu się trzech osobowości: Jerzego Giedroycia, Barbary Toporskiej i, właśnie, Mackiewicza (eseje o demokracji autorstwa Toporskiej powinny być, mówił prof. Lewandowski, lekturą obowiązkową nie tylko dla każdego politologa). W audycji również o Mackiewiczu jako krytyku literackim: nastawionym na spór, choćby z Gombrowiczem. 

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadzą: Dorota Gacek i Anna Lisiecka

Goście: prof. Maciej Urbanowski i prof. Wacław Lewandowski (historycy literatury)

Data emisji: 10.01.2016

Godzina emisji: 21.30

jp/bch

Czytaj także

Józef Mackiewicz: bolszewizm nie uznaje prawdy

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2015 12:40
- Ten pisarz już w latach 30. XX w. zrozumiał podstawowe instrumenty propagandy sowieckiej – mówił w Dwójce prof. Włodzimierz Bolecki, omawiając nowo wydane książki Mackiewicza: "Tajemnica żółtej willi" oraz "Wieszać czy nie wieszać".
rozwiń zwiń