Józef Mackiewicz: bolszewizm nie uznaje prawdy

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2015 12:40
- Ten pisarz już w latach 30. XX w. zrozumiał podstawowe instrumenty propagandy sowieckiej – mówił w Dwójce prof. Włodzimierz Bolecki, omawiając nowo wydane książki Mackiewicza: "Tajemnica żółtej willi" oraz "Wieszać czy nie wieszać".
Audio
  • Z prof. Włodzimierzem Boleckim o nowo wydanych książkach Józefa Mackiewicza: "Tajemnica żółtej willi" oraz "Wieszać czy nie wieszać" rozmawia Anna Lisiecka (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Józef Mackiewicz demaskował fałszywy, płynny, niemający zakorzenienia w rzeczywistości język bolszewickiej propagandy
Józef Mackiewicz demaskował fałszywy, płynny, niemający zakorzenienia w rzeczywistości język bolszewickiej propagandy Foto: CircaSassy/flickr/cc

W przypadku dzieła literackiego Józefa Mackiewicza sprawdza się znane powiedzenie, że wielcy pisarze przez całe życie piszą jedną książkę. - To jego jedno dzieło jest skupione wokół tematu, czym tak naprawdę jest komunizm, jak podbija Europę i świat – podkreślał prof. Włodzimierz Bolecki.
Mackiewicz, tłumaczył badacz, bardzo wcześnie zdekonstruował fałsz, na którym ufundowany był podstawowy oręż bolszewików: język. - Bolszewicy według Mackiewicza używają  języka w sposób całkowicie odmienny niż to przyjęto w tradycji europejskiej. Mamy tu bowiem do czynienia z płynną substancją semantyczną: wszystko można powiedzieć, nic nie jest prawdą, ponieważ bolszewizm nie uznaje prawdy – powiedział.

"Lewa wolna" Józefa Mackiewicza - czyta Jerzy Radziwiłowicz. Posłuchaj! >>>

Twórczość Mackiewicza to jednak nie tylko literackie świadectwo o XX-wiecznej historii. To również uważna, oparte na doświadczeniu, posiłkująca się pamięcią opowieść o konkretnych ludziach. Nowoczesna, fascynująca i warta przypomnienia.

***

Tytuł audycji: "Spotkania po zmroku"

Prowadząca: Anna Lisiecka

Gość: prof. Włodzimierz Bolecki (literaturoznawca, autor "Ptasznika z Wilna" - najpełniejszej monografii Józefa Mackiewicza)

Data emisji: 5.02.2015

Godzina emisji: 21.30

jp/mm

Czytaj także

"Lewa wolna". Książka, którą Mackiewicz narobił sobie wrogów

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2014 20:10
– Od wydania tej powieści rozpoczyna się najpotężniejsza fala walki z Józefem Mackiewiczem jako pisarzem – mówił w Dwójce literaturoznawca prof. Włodzimierz Bolecki o książce "Lewa wolna", której na naszej antenie słuchamy w mistrzowskiej interpretacji Jerzego Radziwiłowicza.
rozwiń zwiń