X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Lata 60. - złota dekada literatury chłopskiej

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2016 11:59
- W tamtym okresie rokrocznie pojawiają się książki co najmniej dobre i ważne, jeśli nie wspaniałe - mówił w Dwójce prof. Przemysław Czapliński.
Audio
  • O złotej dekadzie i współczesności w literaturze chłopskiej (Strefa literatury/Dwójka)
Po śmierci Hanny Malewskiej w 1983 roku papież Jan Paweł II napisał: Nade wszystko myślę o niej jako o człowieku miłującym prawdę, bezkompromisowym w sprawach istotnych, jako o człowieku, który słowem i życiem dawał świadectwo swej wierze zarówno w działalności publicznej , jak i przepojonych miłością chrześcijańską stosunkach z ludźmi(zdjęcie i
Po śmierci Hanny Malewskiej w 1983 roku papież Jan Paweł II napisał: "Nade wszystko myślę o niej jako o człowieku miłującym prawdę, bezkompromisowym w sprawach istotnych, jako o człowieku, który słowem i życiem dawał świadectwo swej wierze zarówno w działalności publicznej , jak i przepojonych miłością chrześcijańską stosunkach z ludźmi" (zdjęcie iFoto: Pixabay/DariuszSankowski

Literaturoznawca opowiadał, że w latach 60. XX wieku w wyniku głębokich przemian zachodzących na wsi wykształciły się trzy nurty w literaturze chłopskiej. - Pierwszy to nurt alienacyjny. Bohaterowie wyjeżdżając na studia stają się podwójnie wykorzenieni: nie są już chłopami, ale nie stają się mieszczanami. Przykładem jest tu powieść "Tańczący jastrząb" Juliana Kawalca i wczesna twórczość Mariana Pilota - wyjaśniał gość "Strefy Literatury".

Prof. Czapliński mówił też o przeciwstawnym nurcie reprezentowanym przez twórczość Tadeusza Nowaka. - Wieś jest tu całościowym kosmosem, rzeczywistością kompletną – wyjaśnił.

Zupełnie nowe stosunki między nowoczesnością a chłopską tradycją ułożył natomiast w swoich powieściach Wiesław Myśliwski.

W audycji rozmawialiśmy także z autorami współczesnych powieści osadzonych na wsi: Jakubem Małeckim, Andrzejem Muszyńskim, Wiolettą Grzegorzewską.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Przygotowały: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Goście: prof. Przemysław Czapliński (literaturoznawca), Jakub Małecki, Andrzej Muszyński, Wioletta Grzegorzewska (pisarze), z nagrań archiwalnych Wiesław Myśliwski (pisarz)

Data emisji: 15.05.2016

Godzina emisji: 21.30

bch/mm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Guguły" - ballada o polskiej wsi w PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2014 19:00
W cyklu "To się czyta" usłyszeliśmy fragmenty książki Wioletty Grzegorzewskiej pt. "Guguły" w interpretacji Dominiki Kluźniak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Skoruń". Opowieść o dzieciństwie w latach 80.

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2015 11:00
Książkę Macieja Płazy o ziemi, rzece, inicjacji i lękliwym żegnaniu się z dzieciństwem czytał w Dwójce Jacek Braciak.
rozwiń zwiń