Kofta prywatnie. "Mawiał, że lenie pracują najciężej"

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2017 13:00
- Siebie uważał za najciężej pracującego lenia - o znakomitym poecie, dramaturgu i satyryku Jonaszu Kofcie opowiadała w Dwójce m.in. jego żona Jaga.
Audio
  • Kofta prywatnie. "Mawiał, że lenie pracują najciężej" (Strefa literatury/Dwójka)
Jonasz Kofta
Jonasz KoftaFoto: wikimedia/domena publiczna

Jonasz Kofta 1200 PAP.jpg
"Jonasz Kofta był jak internet"

Okazją do wspominania Jonasza Kofty była przypadająca na 28 listopada 75. rocznica jego urodzin. Syn artysty Piotr Kofta zwrócił w audycji uwagę na funkcjonujący do dziś mit Jonasza: - W jego wizerunku pojawia się rys młodopolskiego poety przeklętego, reprezentanta cyganerii, do tego dochodzi warstewka peerelowskiej nostalgii.

Mit ten rozbrajała w Dwójkowej "Strefie literatury" Jaga Kofta. - Mało kto wie, że świetnie pływał, uwielbiał jeździć na grzyby i łgał strasznie, żeby wpuścić ludzi w maliny. Miał nieprawdopodobne poczucie humoru.

Żona Jonasza Kofty wspominała, że pracował on w nocy, gdy życie domowe się uspokajało. - Rano przynosił mi to, co napisał. Jak mówiłam, że gdzieś nie jest dobrze to złościł się, że będzie musiał zmieniać trzy wersy, a ja mówiłam "to zmień". Wściekły na mnie szedł do stołu, poprawiał. Powtarzałam mu to, co powiedziała o nim Joanna Kulmowa, że byłby genialny, gdyby jeszcze raz przeczytał to, co napisał.

W audycji rozmawialiśmy o specyfice tekstów, które Jonasz Kofta pisał do piosenek, ale też o jego utworach dramatycznych. Dr Justyna Jaworska wyjaśniała, dlaczego sztuki pisane przez Koftę nie przebiły się na teatralne sceny.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury 

Prowadzi: Małgorzata Szymankiewicz i Piotr Kofta

Goście: Jaga Kofta, dr Justyna Jaworska i Stefan Friedmann

Data emisji: 26.11.2017

Godzina emisji: 20.00

bch/mc

Czytaj także

Machalica: znam na pamięć około 600 piosenek Młynarskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2017 20:00
- Ponieważ kocham jego twórczość, miałem problem, żeby wybrać 20 utworów, które złożą się na koncert - o recitalu "Mój ulubiony Młynarski" opowiadał w Dwójce aktor Piotr Machalica.
rozwiń zwiń