Jerzy Turowicz wśród pisarzy

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 10:02
O wieloletnim redaktorze naczelnym "Tygodnika Powszechnego", dziennikarzu, publicyście, przyjacielu pisarzy, miłośniku i znawcy literatury opowiadaliśmy w audycji w 20. rocznicę jego śmierci (27.01)
Audio
  • O literackich przyjaźniach Jerzego Turowicza i o roli pisarzy w "Tygodniku Powszechnym" (Strefa literatury/Dwójka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: shutterstock.com/Alextype

O literackich przyjaźniach Jerzego Turowicza (m.in. z Czesławem Miłoszem i Janem Józefem Szczepańskim) i o roli pisarzy w "Tygodniku Powszechnym" mówiły: Elżbieta Jogałła - córka Jerzego Turowicza, tłumaczka, Anna Mateja - dziennikarka "Tygodnika Powszechnego", autorka książki "Co zdążysz zrobić, to zostanie. Portret Jerzego Turowicza" i autorka opracowania trzytomowej edycję pism wybranych redaktora, prof. Marian Stala - historyk literatury, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, felietonista "Tygodnika", autor artykułów publikowanych na łamach pisma oraz Jerzy Pilch - pisarz, felietonista "Tygodnika".

Z nagrań archiwalnych przypomnieliśmy również wypowiedź Julii Hartwig - poetki zaprzyjaźnionej z Anną i Jerzym Turowiczami.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Dorota Gacek

Data emisji: 27.01.2018

Godzina emisji: 20.00 

pg

Czytaj także

Jerzy Turowicz: robić to samo, tylko lepiej

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2023 05:40
– On się zawsze uśmiechał, a jednocześnie się wyczuwało, że istnieje ta jego strefa samotna – mówił o Jerzym Turowiczu w 1999 roku pisarz prof. Zygmunt Kubiak. Mijają 24 lata od śmierci wielkiego redaktora "Tygodnika Powszechnego", choć dla przyjaciół po prostu człowieka, który emanował dobrocią i spokojem.
rozwiń zwiń