Elias Canetti. Wielokulturowy pisarz noblista, który przeżył cały XX w.

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2020 12:31
- Urodził się w Bułgarii, miał nianię Rumunkę, potem wyjechał z rodzicami do Anglii, potem był w Szwajcarii, w Wiedniu zrobił doktorat z chemii. Mieszkał jeszcze w Berlinie i Paryżu, a pisał tylko i wyłącznie po niemiecku - mówiła Maria Przybyłowska, tłumaczka większości dzieł austriackiego noblisty w dziedzinie literatury.
Elias Canetti
Elias Canetti Foto: pap/dpa

Posłuchaj
26:47 Dwójka Strefa literatury 24.07.2020.mp3 Eliasa Canettiego życie i zapiski (Strefa literatury/Dwójka)

maszyna pisarz 1200.jpg
Durrellowie i Miller. Angielscy nomadowie i skandalista

25 lipca przypada 115. rocznica urodzin Eliasa Canettiego (1905-1994). Wywodził się z rodziny Żydów sefardyjskich, był prozaikiem, eseistą i dramaturgiem. Urodził się w Bułgarii, w dzieciństwie dość często zmieniał z rodziną miejsce zamieszkania i obszar językowy. Studiował w Wiedniu, w czasach intensywnej działalności Karla Krausa. Debiutował w 1932 roku sztuką "Wesele", a cztery lata później ukazała się jedna z najsłynniejszych jego powieści - "Auto da fe".

Po Anschlussie Austrii, w 1938 wyemigrował na stałe do Wielkiej Brytanii, gdzie oddał się badaniom nad psychologią tłumu i magnetyzmem faszyzmu, rezygnując właściwie z prozy fabularnej. Opublikował m.in. esej "Masa i władza", a także autobiograficzną trylogię i fragmenty dzienników. Z osobistych zapisków została ułożona również najnowsza książka Canettiego, która ukazała się po polsku w ubiegłym roku - "Księga przeciwko śmierci".

O tym wybitnym styliście i bibliofilu, o jego doświadczeniu tułaczki, totalitaryzmu, miłości do książek i sprzeciwie wobec śmierci, a także trwającej przez całe życie pisarskiej pracy opowiadali w audycji: Maria Przybyłowska - tłumaczka większości jego dzieł na język polski oraz prof. Adam Lipszyc - germanista, filozof i tłumacz.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Data emisji: 24.07.2020

Godzina emisji: 21.30

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Leopold Tyrmand w 100. rocznicę urodzin

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2020 13:00
- Była to osobistość mająca cechy denerwujące niektórych ludzi. Niektórych, bo ludzie też za to go lubili. Miał niesłychaną pamięć, wszystko, co przeczytał od dziecka, dokładnie pamiętał. I niektórzy uważali, że on się popisuje swoją erudycją - opowiadała Barbara Hoff, druga żona pisarza i autora "Złego".
rozwiń zwiń