"Rozwiązuje mnie zagadka poezji". Jubileusz Ewy Lipskiej

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 11:57
W "Strefie literatury" przypomnieliśmy fragmenty rozmów nagranych z Ewą Lipską w ubiegłych latach dla Dwójki i rozmawialiśmy o jej twórczości. Wybitna poetka obchodzi w październiku swoje urodziny. 
Ewa Lipska
Ewa LipskaFoto: Jan Karwowski/PAP

Posłuchaj
40:05 [ PR2]PR2 (mp3) 23 październik 2020 21_29_34 v1.mp3 Fragmenty archiwalnych rozmów z Ewą Lipską (Strefa literatury/Dwójka)

 

"Najważniejszy jest sens życia i świadomość, że z naszych marzeń uda się coś zrealizować, że każdy z nas ma szansę wymyślić żarówkę i być Edisonem i chyba miłość która jest ponad tym wszystkim…" - to słowa Ewy Lipskiej.

Poetka urodziła się w październiku 1945 roku. Pierwszy tom poetycki, zatytułowany po prostu "Wiersze", wydała w 1967 roku. Do tej pory opublikowała ponad trzydzieści książek poetyckich. W tym roku ukazał się "Nowy wybór wierszy" Ewy Lipskiej. "Jakość i siła jej wierszy nie podlegają zmianom czasu" - napisał o twórczości poetki Tadeusz Nyczek.

W audycji przypomnieliśmy fragmenty archiwalnych rozmów z Ewą Lipską, o jej twórczości opowiadali Tadeusz Nyczek, Krzysztof Siwczyk i Wojciech Bonowicz. 

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Dorota Gacek

Data emisji: 23.10.2020

Godzina emisji: 21.30


Czytaj także

Literacka Nagroda Nobla 2020. Julia Fiedorczuk: poezja Louise Glück ma wymiar konfesyjny

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2020 09:30
- Louis Glück jest amerykańską poetką, która w Stanach jest bardzo znana, a jej ogromny dorobek został wielokrotnie nagrodzony i doceniony przez krytyków. Wywodzi się z tej samej szkoły i tradycji, co Sylvia Plath czy Anne Sexton - mówiła w Dwójce poetka Julia Fiedorczuk o Louise Glück – tegorocznej laureatce Nagrody Nobla.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Robotnik, którego rzemiosłem jest słowo. O Julianie Przybosiu w 50. rocznicę śmierci

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2020 11:52
Bohaterem "Strefy literatury" był Julian Przyboś - jeden z najbardziej wpływowych polskich poetów XX wieku, ale też postać o niejednoznacznym życiorysie. 6 października minęła 50. rocznica jego śmierci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nagroda Literacka im. Herberta. Durse Grünbein: poeta nurkuje w głąb czasu

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2020 13:35
- Poruszamy się w innym medium, istnieje tam ciągłość czasu i przestrzeni. Poeta może cofnąć się do starożytnego Rzymu, do średniowiecza, a nagle trafi na róg ulicy w Warszawie, który istnieje wczoraj - mówił w Programie 2 Polskiego Radia niemiecki poeta Durse Grünbein, tegoroczny laureat Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta.
rozwiń zwiń