"Jerzy Pilch mawiał, że Biblia i Sienkiewicz zrobiły z niego pisarza"

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2021 13:30
- Co do Biblii nie jest to zaskoczenie. Tytuły pilchowej prozy, całe frazy, styl, a także ton i dykcja są oparte na fantastycznych przetworzeniach stylu biblijnego. Ale Sienkiewicz? Pilch wyznał, że ojciec kazał mu codziennie czytać na głos tego Sienkiewicza i to w nim zostało - mówił w Programie 2 Polskiego Radia prof. Ryszard Koziołek w 1. rocznicę śmierci Jerzego Pilcha.
Jerzy Pilch
Jerzy Pilch Foto: Forum/Jan Rolke

Posłuchaj
23:18 Dwójka strefa literatury 28.05.2021.mp3 Jerzego Pilcha sztuka opowieści. W 1. rocznicę śmierci pisarza (Strefa literatury/Dwójka)
PILCH PAP Jacek Turczyk.jpg
"Sentymentalny i brutalny". Jerzy Pilch we wspomnieniach

Nie ma powodu, aby dobrze opowiedziana historia przypominała rzeczywistość. Rzeczywistość ze wszystkich siła stara się przypominać dobrze opowiedzianą historię" – te słowa Izaaka Babla z opowiadania "Moje pierwsze honorarium" bardzo lubił cytować Jerzy Pilch.

Na pewno pisarską ambicją zmarłego przed rokiem prozaika, felietonisty i dramaturga było tworzenie dobrze opowiedzianych historii. Jak to się mu udawało, co w tej sztuce opowieści wydaje się dla niego najważniejsze – o tym rozmawialiśmy z gośćmi "Strefy literatury".

Czytaj także:

- Długo się zastanawiałem, co on wziął od Sienkiewicz. Rzeczywiście, Sienkiewicz ma świetne otwarcia, ale do pierwszych zdań raczej doprowadził go Babel, Kafka czy Borges - mistrzowie jednak krótszej formy. Od Sienkiewicza Pilch wziął za to umiejętność łączenia stylu i fabuły, tzn. nie poprzestawania wyłącznie na orgii stylistycznej, w której czułby się znakomicie. Pilch ma niesłychanie zdyscyplinowaną fabułę. Umiał się wyzwolić z przekleństwa pierwszego zdania. U niego zarówno pierwsze, jak i ostatnie zdanie jest pięknie i kunsztownie zadzierzgnięte - podkreślał prof. Koziołek.

Jerzy Pilch zmarł 29 maja 2020 roku. We wstępie audycji usłyszeliśmy co on sam mówił o sztuce opowiadania w jednej z Dwójkowych audycji.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Przygotowała:  Dorota Gacek

Goście: Bronisław Maj, prof. Ryszard Koziołek, Andrzej Franaszek, Marcin Sendecki i Adam Ferency

Data emisji: 28.04.2021

Godzina emisji: 21.30

pg

Czytaj także

Witold Bereś: Jerzy Pilch umiał zawsze myśleć pod prąd

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 16:45
Tuż przed pierwszą rocznicą śmierci pisarza ukazuje się wspomnienie autorstwa Witolda Beresia "Pilchu. Na rogu Wiślnej i Hożej". - Starałem się tę książkę skonstruować tak, żeby nie przynudzać, więc znajdą tam Państwo nieco śmiechu, trochę erotyki, trochę skandali alkoholowo-towarzyskich, ale rzeczywiście książka tam dominuje - mówił on na antenie Dwójki. 
rozwiń zwiń