REKLAMA

"Challenger". Pierwsza monografia poezji Krzysztofa Karaska

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 21:30
Gościem audycji był dr Artur Nowaczewski, autor książki "Challenger. Metamorfozy poety w twórczości Krzysztofa Karaska".
Okładka książki
Okładka książkiFoto: materiały prom./Wyd. Uniwersytetu Gdańskiego

Posłuchaj
27:30 Strefa literatury 11.06.2021.mp3 dr Artur Nowaczewski o twórczości Krzysztofa Karaska (Strefa literatury/Dwójka)

 

Gdańskiego badacza zapytaliśmy skąd tytuł "Challenger" dla określenia wybitnego poety? O wzorce poetyckie Karaska (Ważyk, Bieńkowski, Herbert), dla których był nie tylko "uczniem", ale i przyjacielem. O to, jak odczytywał Eliota, o "Rewolucjonistę przy kiosku z piwem" – bez wątpienia najważniejszy wiersz z pierwszego jego tomu, o "maski" Karaska, o to kim dla niego byli Bursa i Wojaczek.

Nie da się w rozmowie uciec od pytania o Nową Falę, o manifesty poetyckie (podsumowanie poszukiwań programowych zawarł Karasek w książce krytycznej "Poezja i jej sobowtór" z roku 1986). Zapytaliśmy także o jego podziemny tom "Sceny z Grottgera i inne wiersze", o "Pokolenie brulionu", a i serię seria poetycką Przedświtu, którą redagował…

Po roku 1989 mamy wysyp książek Karaska, dwadzieścia kilka tomów poetyckich, w tym tak ważne jak "Gondwana i inne wiersze" czy "Dziennik rozbitka", książki krytyczne. 

"Challenger. Metamorfozy poety w twórczości Krzysztofa Karaska" to pierwsza monografia twórczości poetyckiej tego autora.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Przygotowała: Wacław Holewiński

Gość: dr Artur Nowaczewski (autor książki "Challenger. Metamorfozy poety w twórczości Krzysztofa Karaska")

Data emisji: 11.06.2021

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

"Moje oko na spacerze". O Zbigniewie Bieńkowskim

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 15:28
Są wciąż w polskiej literaturze pola do wypełnienia. Są pisarze, których dorobek poznajemy wiele lat po śmierci. Nawet, jeśli ich teksty były kiedyś publikowane w czasopismach, to jednak ich całościowy ogląd możliwy jest dopiero, gdy dostajemy je w postaci zebranej, książkowej. W audycji rozmawialiśmy właśnie o takim przypadku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dom zbudowany z pisania. Spotkanie z Tomaszem Różyckim

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2021 14:02
- To jest próba zbudowania czegoś stałego w chaosie. Zatrzymania momentów, w których wydaje się, że życie ma sens - mówił w Dwójce o swojej twórczości poeta, tłumacz i eseista Tomasz Różycki.
rozwiń zwiń