Dom zbudowany z pisania. Spotkanie z Tomaszem Różyckim

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2021 14:02
- To jest próba zbudowania czegoś stałego w chaosie. Zatrzymania momentów, w których wydaje się, że życie ma sens - mówił w Dwójce o swojej twórczości poeta, tłumacz i eseista Tomasz Różycki.
Tomasz Różycki
Tomasz RóżyckiFoto: PAP/Marcin Obara

"Pisarz pisze, ponieważ poszukuje domu. I wreszcie przychodzi mu zamieszkać w prawdziwym domku z kart, z kart swoich książek" - to słowa Tomasza Różyckiego z tomu esejów "Próba ognia. Błędna kartografia Europy".

salvador dali 1200.jpg
Poeta, który pisze powieść surrealistyczną

Ta książka ukazała się pod koniec ubiegłego roku. A całkiem niedawno poeta, tłumacz, eseista wydał kolejną zatytułowaną "Ijasz". - To - jak mówi sam Tomasz Różycki - "epopeja w cudzysłowie".


Posłuchaj
22:30 Strefa literatury Dwójka 4 czerwiec 2021 21_30_30v1.mp3 Rozmowa z Tomaszem Różyckim o jego twórczości (Strefa literatury/Dwójka)

 

Odwołując się do dawnych opowieści o herosach i bohaterach, poeta opowiada współczesną historię o miłości, zdradzie, potrzebie zemsty. Po raz kolejny sięga także do losów swojej rodziny wygnanej po wojnie ze Lwowa i przesiedlonej do Opola.

Czy autor także jest człowiekiem w drodze, w podróży, a jeśli tak, to jaka to podróż? - To jest pytanie, które czasem sam sobie stawiam - przyznał Tomasz Różycki. - Częściowo "Próba ognia" może być poszukiwaniem odpowiedzi na to pytanie, bo chyba odpowiedzi nie ma i lepiej, żeby nie było - stwierdził.

Czytaj także:

- Tak się złożyło, że dużo podróżowałem, ostatnimi czasy to się zredukowało przez trudności z przekraczaniem granic i w przemieszczaniu się. To też było dobre doświadczenie, bo zdałem sobie sprawę, jak często byłem poza miejscem zamieszkania - opowiadał gość Dwójki. - A gdzie właściwie to miejsce zamieszkania jest? - pytał.

- Miejsca postoju są ciekawym doświadczeniem, można spojrzeć na tę wędrówkę i zastanowić się, jak to było możliwe i co jest normalnym stanem  przebywanie w jednym miejscu czy ciągłe życie na walizkach? - zastanawiał się Tomasz Różycki.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Przygotowała: Dorota Gacek

Gość: Tomasz Różycki (poeta, tłumacz, eseista)

Data emisji: 4.06.2021

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Leopold Staff. Wciąż inny, zawsze aktualny

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2021 05:57
Jeden z najwybitniejszych pisarzy XX wieku zmarł 31 maja 1957 roku. To był koniec długiego życia poety, który należał aż do trzech epok polskiej literatury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Happy endu nie będzie. Franz Kafka i jego dzieło

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2021 05:48
W jednym z listów do przyjaciółki Franz Kafka napisał: "Moje życie składa się, i właściwie składało się zawsze z prób pisania, i to najczęściej prób nieudanych. Gdybym jednak nie pisał, to leżałbym już na ziemi, wart tylko tego, by zostać wymiecionym".
rozwiń zwiń