Dom zbudowany z pisania. Spotkanie z Tomaszem Różyckim

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2021 14:02
- To jest próba zbudowania czegoś stałego w chaosie. Zatrzymania momentów, w których wydaje się, że życie ma sens - mówił w Dwójce o swojej twórczości poeta, tłumacz i eseista Tomasz Różycki.
Tomasz Różycki
Tomasz RóżyckiFoto: PAP/Marcin Obara

"Pisarz pisze, ponieważ poszukuje domu. I wreszcie przychodzi mu zamieszkać w prawdziwym domku z kart, z kart swoich książek" - to słowa Tomasza Różyckiego z tomu esejów "Próba ognia. Błędna kartografia Europy".

salvador dali 1200.jpg
Poeta, który pisze powieść surrealistyczną

Ta książka ukazała się pod koniec ubiegłego roku. A całkiem niedawno poeta, tłumacz, eseista wydał kolejną zatytułowaną "Ijasz". - To - jak mówi sam Tomasz Różycki - "epopeja w cudzysłowie".


Posłuchaj
22:30 Strefa literatury Dwójka 4 czerwiec 2021 21_30_30v1.mp3 Rozmowa z Tomaszem Różyckim o jego twórczości (Strefa literatury/Dwójka)

 

Odwołując się do dawnych opowieści o herosach i bohaterach, poeta opowiada współczesną historię o miłości, zdradzie, potrzebie zemsty. Po raz kolejny sięga także do losów swojej rodziny wygnanej po wojnie ze Lwowa i przesiedlonej do Opola.

Czy autor także jest człowiekiem w drodze, w podróży, a jeśli tak, to jaka to podróż? - To jest pytanie, które czasem sam sobie stawiam - przyznał Tomasz Różycki. - Częściowo "Próba ognia" może być poszukiwaniem odpowiedzi na to pytanie, bo chyba odpowiedzi nie ma i lepiej, żeby nie było - stwierdził.

Czytaj także:

- Tak się złożyło, że dużo podróżowałem, ostatnimi czasy to się zredukowało przez trudności z przekraczaniem granic i w przemieszczaniu się. To też było dobre doświadczenie, bo zdałem sobie sprawę, jak często byłem poza miejscem zamieszkania - opowiadał gość Dwójki. - A gdzie właściwie to miejsce zamieszkania jest? - pytał.

- Miejsca postoju są ciekawym doświadczeniem, można spojrzeć na tę wędrówkę i zastanowić się, jak to było możliwe i co jest normalnym stanem  przebywanie w jednym miejscu czy ciągłe życie na walizkach? - zastanawiał się Tomasz Różycki.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Przygotowała: Dorota Gacek

Gość: Tomasz Różycki (poeta, tłumacz, eseista)

Data emisji: 4.06.2021

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Happy endu nie będzie. Franz Kafka i jego dzieło

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2023 05:50
W jednym z listów Franz Kafka napisał: "Moje życie składa się, i właściwie składało się zawsze z prób pisania, i to najczęściej prób nieudanych. Gdybym jednak nie pisał, to leżałbym już na ziemi, wart tylko tego, by zostać wymiecionym".
rozwiń zwiń