Wiek Sebalda

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 22:00
14 grudnia przypadła 20. rocznica śmierci W.G. Sebalda. Wydawany w Polsce od lat 90., dzięki wznowieniom, dopiero teraz zyskuje rangę jednego z najwybitniejszych prozaików XX wieku, świadka minionego stulecia.
Winfried Georg Sebald to jeden z najwybitniejszych pisarzy ubiegłego wieku
Winfried Georg Sebald to jeden z najwybitniejszych pisarzy ubiegłego wiekuFoto: Anita Schiffer-Fuchs/Interfoto/Forum

"Pierwsze czytanie Sebalda uświadamiało mi, że trzeba będzie do tych próz wracać. Że należy do nich dorosnąć, swoje przeczytać, swoje przeżyć. Tragicznie zmarły pisarz niczym nas już nie zaskoczy, nic nie dopisze. Jednakże, paradoksalnie, okazuje się, że to literatura, która cały czas pracuje, którą należy czytać po wielokroć" – pisze w posłowiu do wznowienia książki "Czuję. Zawrót głowy" Małgorzata Lebda.

Niemiecki pisarz W.G. Sebald zmarł 20 lat temu – 14 grudnia 2001 roku. Miał 57 lat. Jego najsłynniejsze książki: "Czuję. Zawrót głowy", "Wyjechali", "Pierścienie Saturna" ukazały się w ostatnim dziesięcioleciu ubiegłego wieku, a "Austerlitz" w roku śmierci pisarza. W Polsce pierwsza książka Sebalda ("Czuję. Zawrót głowy") wydana została w roku 1998, kolejne – wszystkie tomy w przekładzie Małgorzaty Łukasiewicz – mogliśmy poznać w wieku XXI. Dla wielu czytelników ta proza stała się objawieniem.

"Sebald umie wypowiedzieć niewypowiedziane i na próżno silę się, by to opisać. Ale zdobył mnie i coś we mnie odmienił, coś, z czym nie chciałabym się rozstać" – notowała w "Dzienniku" Julia Hartwig. Publikowane w ostatnim czasie wznowienia jego kanonicznych książek, a także prezentacja jego prozy w radiowej Dwójce na pewno przysporzyły autorowi "Pierścieni Saturna" nowych czytelników.

Sebald był pisarskim świadkiem tragicznych i bolesnych doświadczeń wieku XX. Pisał m.in. o Zagładzie europejskich Żydów, o masowych migracjach, wykorzenieniu całych rzesz ludzi, o bombardowaniu niemieckich miast w czasie wojny, o procesie zapominania i wypierania traum i bolesnym odzyskiwaniu pamięci. Czy jest tylko pisarzem katastrof minionych? Czy jego proza nie przewidziała także zagrożeń, których doświadczamy w drugiej dekadzie wieku XXI i na czym polega siła tego pisarstwa, do którego ciągle chce się powracać?


Posłuchaj
22:56 2022_01_14 21_31_25_PR2_Strefa_literatury.mp3 Wiek Sebalda (Strefa literatury/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Dorota Gacek

Goście: Małgorzata Lebda (poetka), prof. Paweł Próchniak (krytyk, literaturoznawca, historyk literatury), Piotr Paziński (pisarz, tłumacz, krytyk)

Data emisji: 14.01.2022

Godzina emisji: 21.30


Czytaj także

"Austerlitz" Sebalda - wędrówka ku pamięci i niepamięci

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2020 12:45
W wakacyjnym cyklu "To się czyta latem" od poniedziałku (29.06) zapraszaliśmy do słuchania powieści "Austerlitz" W.G. Sebalda w przekładzie Małgorzaty Łukasiewicz. Po mistrzowsku czytał Andrzej Mastalerz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maciej Płaza: Sebald ogląda świat od podszewki

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 17:00
- Sebald miał zdolność dostrzegania w świecie znaków schyłku, rozsypywania się. Taka jest właściwość jego wyobraźni - mówił pisarz i tłumacz jego prozy, Maciej Płaza.
rozwiń zwiń