Andrzej Franaszek przewodnikiem po ogrodach poetów

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2022 22:00
"Gwiazda Piołun" to opowieści o poezji, podróżowaniu i przyjaźni. Jej autor Andrzej Franaszek zaprasza do zwiedzania cudownego ogrodu polskiej kultury. 
Andrzej Franaszek
Andrzej Franaszek Foto: Grzegorz Śledź/PR2

"Ze słowa na słowo jest coraz ciemniej, z tej ciemności wyciągam do Pana rękę" – pisał Tadeusz Różewicz w jednym z listów do Czesława Miłosza. Te słowa przywołuje w swojej najnowszej książce "Gwiazda Piołun. Opowieści o poezji, podróżowaniu i przyjaźni" Andrzej Franaszek.

To tom szkiców, których bohaterami są przede wszystkim poeci - oprócz Miłosza i Różewicza także Jarosław Iwaszkiewicz, Zbigniew Herbert, Aleksander Wat, Ryszard Krynicki. Innymi postaciami, które zajmują uwagę autora, są Witold Gombrowicz oraz Józef Czapski.

"Myśli, które wypowiedzieli, nie przynależą tylko do Atlantydy minionego wieku" - pisze we wstępie do tej książki Andrzej Franaszek. Wydawnictwo ukazało się 13 kwietnia br.

Spotkanie z autorem "Gwiazdy Piołun" miało miejsce w tym wydaniu "Strefy literatury"

***

Andrzej Franaszek (ur. 1971) jest historykiem literatury, wykładowcą Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Opublikował bestsellerowe i nagradzane biografie Czesława Miłosza i Zbigniewa Herberta oraz książki eseistyczne "Ciemne źródło" i "Przepustka z piekła". Od kilku lat pracuje nad monografią życia i twórczości Józefa Czapskiego.


Posłuchaj
23:46 2022_04_22 21_35_16_PR2_Strefa_literatury.mp3 Andrzej Franaszek przewodnikiem po ogrodach poetów (Strefa literatury/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Dorota Gacek

Goście: Andrzej Franaszek (historyk literatury)

Data emisji: 22.04.2022

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Piotr Sommer: poezja amerykańska XX wieku jest szalenie bogata i ciekawa

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2019 14:42
- To są raczej przekłady z poetów amerykańskich niż ułożona porządnie, po akademicku, antologia - mówił w Dwójce ceniony tłumacz o książce "O krok od nich". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Opis nieszczęścia". W.G. Sebald o literaturze

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2019 20:01
- Te eseje nie są ściśle akademickie. Właściwie jest to bardzo osobiste, uważane czytanie pisarzy. On był jakby w kontrze do języka uniwersyteckiego - mówiła Justyna Sobolewska o W.G. Sebaldzie i jego tomie "Opis nieszczęścia. Eseje o literaturze".
rozwiń zwiń