Przybyszewski wraca po 100 latach. 11-tomowa edycja dzieł

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2022 10:00
Zespół uczonych Uniwersytetu Jagiellońskiego pod kierunkiem prof. dr hab. Gabrieli Matuszek-Stec przygotowuje 11–tomową krytyczną edycję Dzieł literackich Stanisława Przybyszewskiego. Seria ta obejmuje wszystkie utwory literackie pisarza powstałe w języku polskim.
Stanisław Przybyszewski
Stanisław Przybyszewski Foto: Polona.pl

Stanisław Przybyszewski umarł 95 lat temu, w roku 1927. Pisarz legenda, "król bohemy", jeden z najbardziej wyrazistych twórców wczesnego modernizmu.

Na przełomie XIX i XX wieku bożyszcze, gwiazda literacka. Jak to możliwe, że ten wybitny pisarz nigdy nie miał w Polsce pełnego wydania swoich dzieł? Miał je w Niemczech, nie miał w swojej ojczyźnie. Ta luka zaczyna być wypełniana, bo oto otrzymaliśmy pierwszy z zapowiadanych 11 tomów krytycznego wydania autora "Dzieci szatana". Redaktorem naukowym tej edycji, a zarazem obszernego wstępu, komentarzy i dodatku krytycznego do pierwszego tomu jest pani profesor Gabriela Matuszek-Stec.

Autor audycji pytał ją, na czym polega wydanie krytyczne, zapytał też o zawartość edycji, o niespodziewane odkrycia podczas pracy nad edycją, o to dlaczego Przybyszewski pojawił się w Krakowie, o I tom edycji (pentalogię, co się na nią składa), o stosunek Przybyszewskiego do kobiet, o tabu, które naruszał. I o tych, którzy próbowali zaprzeczyć jego legendzie, dorobkowi, sławie.

Wacław Holewiński zapytał też o to, czy według naszego gościa Przybyszewski to pisarz współczesny czy jednak anachroniczny, taki jakiego czytamy, bo w historii literatury zaistniał, był kimś, ale jednak to już pewien zabytek, "muzeum literackie".

Na koniec mówiliśmy o kolejnych tomach oraz o tym, kiedy się ukażą.

Posłuchaj
28:50 Dwojka_Strefa_literatury 2022_06_24-21-35-34.mp3 Przybyszewski wraca po 100 latach. 11-tomowa edycja dzieł (Strefa literatury/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadził: Wacław Holewiński

Gość: prof. dr hab. Gabriela Matuszek-Stec

Data emisji: 24.06.2022

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Zdrady, narkotyki, dekadencja. Takie były „Skandale Młodej Polski”

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2017 23:00
Okres Młodej Polski obfitował w skandale obyczajowe i artystyczne. Artyści tamtego okresu chętnie romansowali, nadużywali alkoholu i narkotyków, a przy tym nie mogli związać końca z końcem. Tworzono obficie mimo cenzury i braku państwowości. O skandalistach okresu Młodej Polski opowiadała Iwona Kienzler, autorka książki „W oparach absyntu. Skandale Młodej Polski”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Matuszek-Stec: kto lubi literaturę sięgnie po Przybyszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2021 17:05
- Przybyszewski należy do nielicznego grona polskich artystów, którzy zapisali się w przestrzeni kultury europejskiej. Właściwie najwyższa pora, żeby literatura polska oddała mu sprawiedliwość - mówiła prof. Gabriela Matuszek-Stec w "Literackich witaminach".
rozwiń zwiń