Krzysztof Czyżewski: w lekturach interesuje mnie to, co nieznane

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2021 18:12
- Coraz częściej w rozmowie o tym, co przed nami, powraca powieść Hermanna Hessego "Gra szklanych paciorków". To jest jakaś próba stworzenia odważnej utopii, ale ugruntowanej w epoce felietonu, która ustanawia umysł człowieka nad autorytetem rzymskiego kościoła - mówił w Dwójce pisarz i współtwórca Fundacji Pogranicze.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/fran_kie

Posłuchaj
09:07 Literackie witaminy 17.02.2021.mp3 Ulubione lektury Krzysztofa Czyżewskiego (Literackie witaminy/Dwójka)

Xenopolis.jpg
Krzysztof Czyżewski: przyszedł czas na kulturę solidarności

Krzysztof Czyżewski jest poetą, eseistą i pisarzem. Niedawno w radiowej Dwójce mówił o swojej najnowszej publikacji "W stronę Xenopolis", w której opowiada o tym, jak w obecnych czasach powinniśmy szukać wspólnotowości. Jego zdaniem, mogą nam w tym pomóc lektury.

Jedną z książek, którą polecił Krzysztof Czyżewski, jest opus magnum niemieckiego pisarza Hermana Hessego "Gra szklanych paciorków". To opowieść o fikcyjnym miejscu, zwanym Kastalią, gdzie technologia i życie ekonomiczne są ograniczone do niezbędnego minimum. Jak wyjaśnił gość Dwójki, tłem powieści jest zakon intelektualistów, w którym edukacja połączona jest z grą w szklane paciorki, czyli nie do końca przez Hessego nazywanym systemem edukacji.

- Wiemy na pewno, że gra w szklane paciorku jest oparta na sztuce łączenia różnych dziedzin sztuki i nauki: muzyki, biologii, matematyki, próbujących na nowo stworzyć wspólną świadomość. To, co zostało rozczłonkowane, na nowo układa się w jakąś całość.

Czytaj też:

Zdaniem Krzysztofa Czyżewskiego, Hesse jednak nie jest zwolennikiem przedstawionej przez siebie koncepcji i doszukuje się w niej pewnego niebezpieczeństwa.

- Hesse pokazuje zagrożenie znalezienia się w sytuacji zamkniętej wieży, czyli wyizolowanego społeczeństwa, skupionego na pracy duchowej i intelektualnej, a oderwanej od życiowych wyzwań i problemów. Ten problem Hesse analizuje poprzez opowiedzenie biografii kontestatora Kastalii, który wchodzi na szczyt hierarchii prowincji, by potem porzucić to miejsce, uważając je za zbyt wyizolowane od życia.

- Ta książka odpowiada na naszą tęsknotę wyjścia z felietonowej epoki; takiej epoki, która nie ma już bliskiego kontaktu z prawdziwą rzeczywistością - wyjaśnił Krzysztof Czyżewski. - Hesse wyraża także tęsknotę za praktyką edukacyjną i duchową i włączeniem w to naszej wiedzy humanistycznej. Wydaje mi się, że ta powieść jest dziś ważna, zwłaszcza dla praktyków idei, którzy czytając tę książkę zadają sobie pytanie, jak to można dziś wcielić w życie.

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl.

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Kinga Michalska

Gość: Krzysztof Czyżewski (poeta, eseista, pisarz, współtwórca Fundacji "Pogranicze" i Ośrodka "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" w Sejnach)

Data emisji: 17.02.2021

Godzina emisji: 16.45

Czytaj także

Lektury w duchu personalizmu

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2021 15:47
- Coraz częściej i chętniej sięgam po literaturę piękną i szukam w niej czegoś zupełnie innego niż to, czego szukam w kryminale - mówił w Dwójce pisarz, dziennikarz, autor kryminałów - Robert Małecki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maciej Płaza: ta książka wzięła się z mojej fascynacji chasydyzmem

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 07:00
- Chasydzka pobożność to zjawisko, które obrosło folklorem. Zostało spopularyzowane przez pisarzy nie będących chasydami. Intryguje mnie ich niezwykły mistycyzm – to religia zamknięta, ortodoksyjna, ale radosna - opowiadał Maciej Płaza, autor powieści "Golem" o galicyjskim sztetlu.
rozwiń zwiń