Katot i Jaroś, czyli Szymanowski i Iwaszkiewicz

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2022 22:00
Z okazji 140. rocznicy urodzin Karola Szymanowskiego nadaliśmy audycję o związkach rodzinnych i artystycznych pomiędzy Iwaszkiewiczem i Szymanowskim, a także o portrecie kompozytora w twórczości Iwaszkiewicza.
Jarosław Iwaszkiewicz
Jarosław Iwaszkiewicz Foto: NAC

"Ilekroć spotykałem Szymanowskiego, nie umiałem opanować w sobie pewnego uczucia onieśmielenia. Nikt przedtem ani potem nie robił na mnie tego wrażenia - człowiek znany mi od tak dawna działał w ten sposób, że w jego obecności zapominam języka w gębie" - tak o Karolu Szymanowskim pisał Jarosław Iwaszkiewicz.

Starszy od poety o 12 lat kuzyn był niezwykle ważną postacią w życiu autora "Sławy i chwały". Dla małego Jarosia - jak go nazywano w domu - wizyty w Tymoszówce Szymanowskich, spotkania z kompozytorem i jego rodziną w Warszawie, Elizawetgradzie, Kijowie, Odessie stanowiły ważne wydarzenia w dzieciństwie i młodości.

Stopniowo z pozycji młodszego ucznia Iwaszkiewicz przeistaczał się w partnera dyskusji o sztuce z Katotem - jak rodzina nazywała z kolei kompozytora. W pewnym momencie on i Szymanowski współpracowali przy tworzeniu opery "Król Roger". Tuż po śmierci kuzyna poeta napisał cykl "Sonetów sycylijskich", w których postać zmarłego kompozytora i jego muzyka odgrywają niezwykle istotną rolę. A po latach, tworząc postać Edgara Szyllera - jednego z bohaterów powieści "Sława i chwała" - jeszcze raz zmierzył się z "tajemnicą Szymanowskiego".

O tym, co łączyło, a czasami też różniło Katota i Jarosia, w 140. rocznicę urodzin kompozytora "Źródła Aretuzy" w audycji opowiedział Radosław Romaniuk - historyk literatury, autor dwutomowej biografii Iwaszkiewicza "Inne życie". Posłuchaliśmy także z naszego radiowego archiwum, jak sam poeta wspominał Szymanowskiego i jego rodzinę.


Posłuchaj
26:45 2022_10_07 21_30_16_Dwojka_Strefa_literatury.mp3 Katot i Jaroś, czyli Szymanowski i Iwaszkiewicz (Strefa literatury/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Radosław Romaniuk (historyk literatury, autor dwutomowej biografii Iwaszkiewicza "Inne życie")

Data emisji: 7.10.2022

Godzina emisji: 21.30

kor

Czytaj także

Jarosław Iwaszkiewicz. Życie zamknięte w opowieści

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2022 11:34
Ukazało się nowe wydanie wspomnień Jarosława Iwaszkiewicza uzupełnione o dodatkowe rozdziały. – Historia tej książki jest fascynująca – mówi Piotr Mitzner, autor wstępu do nowego wydania "Książki moich wspomnień" i badacz twórczości Jarosława Iwaszkiewicza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zofia Szymanowska o beztroskich latach z muzyką

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2022 15:15
3 października przypada 140. rocznica urodzin Karola Szymanowskiego, jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów XX wieku. Z tej okazji w "Literackiej sjeście" prezentujemy fragmenty wspomnień najmłodszej siostry kompozytora – Zofii Szymanowskiej, która w "Opowieści o naszym domu" opisuje beztroskie lata dzieciństwa i młodości spędzone w Tymoszówce, kresowym dworze Szymanowskich (dzisiejsza Ukraina), gdzie w 1882 roku urodził się Karol Szymanowski. Fragmenty na antenie Dwójki czytała Teresa Budzisz-Krzyżanowska.
rozwiń zwiń