Tomasz Różycki o nagrodzie Grand Continent: moja książka ukaże się w różnych językach europejskich

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2024 22:00
- Nagroda Grand Continent jest przeznaczona na sfinansowanie tłumaczeń, to pomysł bardzo dobry. Organizatorzy nagrody chcą wyróżnić "dużą narrację europejską". W Ameryce funkcjonuje "wielka amerykańska powieść", wydaje mi się, że jest to właśnie takie nawiązanie. Chodzi o nagrodę dla powieści europejskiej, która jest w pewnym sensie reprezentatywna dla danego czasu w Europie. Idea polega na tym, aby wyróżniona książka ukazała się w tłumaczeniach na różne języki europejskie - mówił w Dwójce Tomasz Różycki.
Poeta, tłumacz i pisarz Tomasz Różycki
Poeta, tłumacz i pisarz Tomasz RóżyckiFoto: PAP/Marcin Obara
  • "Ta historia ukazuje cały świat. Jest ekscentryczna, bardzo poruszająca i zanurza nas w tym świecie. Nagrodziliśmy ją za nieco samolubną przyjemność, jaką jest możliwość przeczytania jej w całości" - tak napisali jurorzy literackiej nagrody Grand Continent o powieści Tomasza Różyckiego "Złodzieje żarówek".
  • Autor książki był gościem Dwójki w audycji "Strefa literatury".

Tomasz Różycki - nagroda wręczona w masywie Mont Blanc

Polski poeta, prozaik, eseista, tłumacz jest trzecim laureatem tego europejskiego wyróżnienia. Wcześniej otrzymali ją Włoch Roberto Calasso oraz Hiszpanka Aroa Moreno Duran. Nagroda 100 tysięcy euro jest przeznaczona na sfinansowanie przekładów wyróżnionej książki na francuski, włoski, niemiecki i hiszpański. Uroczystość odbyła się na wysokości blisko 3500 metrów, w masywie Mont Blanc. - Wręczenie tej nagrody było bardzo spektakularne. Organizatorzy zadbali o utrzymanie niespodzianki do ostatniego momentu, a o wyróżnieniu dowiedziałem się dzień wcześniej, podróż została zorganizowana bardzo szybko - opowiadał pisarz.

Schronisko ze wspaniałymi widokami

Dodał, że Grand Continent to pismo, które obecnie ukazuje się w wersji elektronicznej. - Związana z nim grupa ludzi zorganizowała w tym samym czasie dużą dyskusję w tym schronisku ze wspaniałymi widokami. Brało w niej udział wiele osób z różnych stron Europy, ukoronowaniem jej była uroczystość wręczenia nagrody - mówił gość Dwójki.

Czytaj też:

- Nagroda Grand Continent jest przeznaczona na sfinansowanie tłumaczeń, to pomysł bardzo dobry. Organizatorzy nagrody chcą wyróżnić "dużą narrację europejską". W Ameryce funkcjonuje "wielka amerykańska powieść", wydaje mi się, że jest to właśnie takie nawiązanie. Chodzi o nagrodę dla powieści europejskiej, która jest w pewnym sensie reprezentatywna dla danego czasu w Europie. Idea polega na tym, aby wyróżniona książka ukazała się w tłumaczeniach na różne języki europejskie - podkreślił gość Doroty Gacek.

Życie w PRL-u

Powieść Tomasza Różyckiego ukazała się w Polsce w roku ubiegłym. To opowieść o życiu Tadeusza - głównego bohatera i zarazem narratora - na opolskim osiedlu z wielkiej płyty pod koniec lat 70. i na początku lat 80. Narrator opisuje życie społeczności pewnego bloku, międzysąsiedzką pomoc, także spory, konieczność radzenia sobie z podstawowymi brakami w zaopatrzeniu, co wymaga zapobiegliwości. Autor pokazuje życie w bloku w czasach PRL-u jako szkołę życia. W tę pełną humoru i nie do końca realistyczną opowieść Tomasz Różycki wplata historię greckich bogów nawiedzających ludzi, pisze o świecie, pod którego podszewką stale płonie ogień.

Grand Continent

W audycji z cyklu "Strefa literatury" Tomasz Różycki opowiedział m.in. o niezwykłych okolicznościach, w których pod koniec grudnia ubiegłego roku odebrał nagrodę Grand Continent i o tym, co czuł, powracając podczas pisania do czasów dzieciństwa. 


Posłuchaj
25:06 2024_01_19 21_29_58_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 Tomasz Różycki o nagrodzie Grand Continent: moja książka będzie przełożona na różne języki europejskie (Strefa literatury/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Tomasz Różycki (poeta, prozaik, eseista, tłumacz)

Data emisji: 19.01.2024

Godzina emisji: 21.30

mgc/DS/mo/kor

Czytaj także

"Futerał. O urządzaniu mieszkań w PRL-u". Obraz społeczeństwa zawarty w lokum

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2023 12:19
Książka Agaty Szydłowskiej: "Futerał. O urządzaniu mieszkań w PRL-u", nie jest zabawną opowieścią o mieszkaniach jak z komedii Barei, ze ścianami jak z tektury, wiecznymi niedoróbkami i absurdalnymi pomysłami na ich naprawianie. To szerokie spojrzenie na przemiany społeczne, polityczne i kulturowe przez pryzmat zdobywania i urządzania mieszkań w czasach Polski Ludowej. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

W kolejce po wszystko. Wojciech Przylipiak przypomina zakupowe realia PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2023 12:25
- Ten rytuał zakupowy wypełniał większą część czasu wolnego ludzi żyjących w PRL. (...) Stało się po wszystko - opowiada Wojciech Przylipiak. Gość "Czasu pogody" wydał książkę "Zakupy w PRL. W kolejce po wszystko", gdzie opisuje czasy słusznie minionych i ówczesne zakupowe kolejki.
rozwiń zwiń