"Czechowicz nie mówi normalnie, tylko w sposób magiczny"

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2018 08:00
- Trzeba pamiętać, ze w centrum tej twórczości tkwi siedem niewielkich tomików, w których rozwija się jedyny w swoim rodzaju świat – przypominał prof. Andrzej Zieniewicz w Dwójkowej audycji o wielorodzajowym dorobku znakomitego lubelskiego poety.
Audio
  • Józef Czechowicz znany i nieznany (Strefa literatury/Dwójka)
Portret Józefa Czechowicza
Portret Józefa Czechowicza Foto: PAP/Wojciech Pacewicz

pap Aleksander Wat 1200.jpg
Poezja bólu. Olśniewająco mroczny Aleksander Wat

- Przedmiotowość czy też materialność tego świata - mówił gość Dwójki - jest prowincjonalna, związana z naturą, z polskim pejzażem. Natomiast jego emocjonalność wiąże się z szeptem, magią, lękiem.

Prof. Zieniewicz przypomniał o charakterystycznym dla Czechowicza pisaniu "ściszonym głosem". – On nie mówi normalnie, tylko w sposób magicznym, kropluje słowa. Albo żeby odgonić myśl o śmierci, albo dać wyraz jakiemuś mistycznemu zjednoczeniu z pejzażem. Nikt tak nie pisał w poezji polskiej, takim półsennym szeptem, który przypomina modlitwę - podkreślił badacz.

Józef Czechowicz to jednak nie tylko poeta. Dzięki zebranym w dziewięciu tomach "Pismom zebranym", które ukazały się nakładem UMCS pięć lat temu, możemy poznać jego prozę, dramaty, słuchowiska, scenariusze filmowe, prace psychologiczno-filozoficzne czy prace translatorskie.

Był pierwszym tłumaczem poezji Eliota i Blake'a, przekładał fragmenty "Ulissesa" Joyce'a, czytał "Finnegans Wake". O tych rozległych zainteresowaniach, o "Czechowiczu eksplodującym" również mówili goście audycji.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Przygotowały: Anna Lisiecka i Kinga Michalska

Goście: dr Jarosław Cymerman, dr Aleksander Wójtowicz (literaturoznawcy, UMSC), prof. Andrzej Zieniewicz (literaturoznawca, UW), Piotr Matywiecki (eseista i poeta), Włodek Pawlik (kompozytor, pianista jazzowy)

Data emisji: 18.03.2018

Godzina emisji: 20.00

jp/bch

Czytaj także

Dramatyczne zmagania z ciemnością

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2012 16:16
Władysław Sebyła zginął w kwietniu 1940 roku w Charkowie. Jego niepokojącą, pełną religijnego napięcia twórczość stawiano obok Miłosza czy Czechowicza. Jego spory z Bogiem o sens ludzkiego życia i kształt świata wydają się aktualne również dziś.
rozwiń zwiń