Jerzy Kamil Weintraub - poeta w ukryciu

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2018 08:27
Bliski przyjaciel i pierwszy wydawca Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, szwagier Oli Watowej, tłumacz Rilkego i Pasternaka. Kim był - dziś prawie zapomniany - Jerzy Kamil Weintraub?
Audio
  • Jerzy Kamil Weintraub i jego poezja (Strefa literatury/Dwójka)
zdj. ilustracynje
zdj. ilustracynjeFoto: Free-Photos/Pixabay/Creative Commons

Można powiedzieć, że, podobnie jak w czasie okupacji, pozostaje w ukryciu. W audycji odkrywamy go dla Państwa - jego tragiczne losy i niezwykłą, melodyjną poezję - razem z kustoszką jego spuścizny - Małgorzatą Wichowską z Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, poetą - Piotrem Matywieckim oraz poetą i literaturoznawcą - prof. Piotrem Mitznerem.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury 

Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Data emisji: 30.09.2018

Godzina emisji: 21.00

mko/pg

Czytaj także

400 wierszy, czyli Herbert w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2018 11:00
W ogłoszonym przez Sejm RP Roku Zbigniewa Herberta Program 2 Polskiego Radia prezentuje cały dorobek poety – począwszy od debiutanckiego tomiku "Struna światła", poprzez prozę poetycką, aż do wierszy z ostatniego tomu "Epilog burzy". W tym cyklu premierowo czterdzieści wierszy Herberta z tomów:  "Pan Cogito", "Raport z oblężonego miasta", "Elegia na odejście", "Rovigo" i "Epilog burzy" przeczyta Andrzej Seweryn!  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Leśniczówka Pranie. Tu Gałczyński leczył duchowe rany

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2018 16:34
- Jak tu przyjechał, to odetchnął. To miejsce było cudowną jodyną, którą mógł sobie przyłożyć do śladów po ciosach, które zadawała mu historia - mówił w Dwójce Wojciech Kass, kustosz powstałego w leśniczówce Pranie Muzeum im. K. I. Gałczyńskiego.
rozwiń zwiń