Bohdan Korzeniewski. Ocalony, który ratował skarby polskiej kultury

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2020 11:06
Bohdan Korzeniewski był historykiem i krytykiem teatru, wykładał w przedwojennym Instytucie Sztuki Teatralnej na wydziale reżyserii i scenografii. W Okresie okupacji nauczał teatru w podziemiu, był członkiem Tajnej Rady Teatralnej. W jednym z pierwszych transportów w 1940 został wywieziony do Auschwitz, skąd został wykupiony za ogromną sumę 100 tys. złotych.
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat. promocyjne

Posłuchaj
26:54 Dwójka Strefa literatury 6.11.2020.mp3 Życie i literatura Bohdana Korzeniewskiego (Strefa literatury/Dwójka)

Ważył wtedy 30 kg. Po zatarciu przejść obozowych (zabliźnieniu numeru na przedramieniu) zatrudnił się jako wózkarz w dawnym BUWie – w czasie okupacji Staatsbibliothek.

EN_00983901_0028.jpg
Prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska: jestem łódzką patriotką

Wspomnienia "Pagórek" i "Powrót" – o przeżyciach obozowych ukazały się najpierw nakładem paryskiej "Kultury". Podobnie epopeja o ratowaniu polskich druków i manuskryptów – najpierw przed Niemcami, a potem przed Sowietami. Tom zawiera jednak również mniej znane wspomnienia przedwojenne i powojenne, jak to o premierze młodzieńczego dramatu Żeromskiego "Grzech", do którego Leon Kruczkowski dopisał zakończenie.

Latem tego rok ukazało się zbiorcze wydanie wspomnień profesora Bohdana Korzeniewskiego pod tytułem: "Było, minęło…".

O życiu i literaturze Korzeniewskiego rozmawiać w audycji mówili: Barbara Osterloff, Maciej Prus i Anna Kuligowska-Korzeniewska.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Anna Lisiecka

Data emisji: 6.11.2020

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Zatopiony w słowach. Świat Zygmunta Haupta

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2015 17:51
W "Strefie literatury" rozmawialiśmy o nieco zapomnianym twórcy, któremu poświęcono niedawno festiwal w Gorlicach i Szymbarku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pani Stefa wychodzi z cienia Korczaka

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2016 14:00
- Problemem jest mit Korczaka, z którym on sam walczył, podkreślając że Dom Sierot to dzieło wielu osób, w tym Stefanii Wilczyńskiej - mówiła Magdalena Kicińska, autorka książki "Pani Stefa".
rozwiń zwiń