Zatopiony w słowach. Świat Zygmunta Haupta

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2015 17:51
W "Strefie literatury" rozmawialiśmy o nieco zapomnianym twórcy, któremu poświęcono niedawno festiwal w Gorlicach i Szymbarku.
Audio
  • Zatopiony w słowach. Świat Zygmunta Haupta (Strefa literatury/Dwójka)
Fragment plakatu promującego I Festiwal im. Zygmunta Haupta
Fragment plakatu promującego I Festiwal im. Zygmunta HauptaFoto: materiały prasowe

"Pióro Haupta żłobi sobie własną drogę, całkowicie obojętna dla teorii, szkół, manier literackich naszego czasu. Słowa jego zazębiają się w sposób jemu tylko właściwy, i dla którego próżno byłoby szukać wzorów" - tak pisał Jerzy Stempowski o twórczości zmarłego 40 lat temu Zygmunta Haupta, prozaika, malarza, laureata nagród literackich paryskiej "Kultury" i Fundacji Kościelskich, autora tomu opowiadań "Pierścień z papieru" i wydanych już po śmierci pisarza tomów "Szpica" i "Z Roksolanii".

Zygmunt Haupt był patronem festiwalu literackiego, który po raz pierwszy odbył się w Gorlicach i Szymbarku w dniach 18-27 września. W naszej audycji udział wzięli uczestnicy tych spotkań, a także wielbiciele twórczości pisarza: Zofia Król, prof. Antoni Madyda, prof. Krzysztof Rutkowski, Wojciech Kaliszewski i Antoni Ferency.

Słuchaliśmy także wspomnień mieszkającego w Stanach Zjednoczonych Artura Haupta, syna pisarza. 

***

Tytuł audycji: Strefa literatury 

Przygotowały: Anna Lisiecka i Dorota Gacek.

Data emisji: 4.10.2015

Godzina emisji: 21.30

mc/mm/asz

Czytaj także

Henry Miller: pisarz-skandalista

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2015 14:00
W czerwcu minęło 35 lat od śmierci Henry'ego Millera - uznawanego za jednego z największych skandalistów w historii literatury i znienawidzonego przez feministki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Mistrz i Małgorzata". Bułhakow w krwiobiegu kultury

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2020 22:00
- "Mistrz i Małgorzata" to jeden z himalajskich szczytów literatury - przekonuje pisarz Paweł Huelle. - Dopóki będzie istniała ziemia, ta powieść będzie miała w kolejnych pokoleniach swoich miłośników.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieznana powieść Hłaski znaleziona... w internecie

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2015 17:00
- Każdy mógł znaleźć ten maszynopis. Wystarczyło przeszukać uważnie internetowy katalog Ossolineum - opowiadał odkrywca i edytor "Wilka".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niezwykła rodzinna saga z XVII-wiecznym Wilnem w tle

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2015 12:00
- Próbowałam napisać tę powieść tak, by młodego człowieka trzymała w napięciu a jednocześnie, by fachowiec mógł w niej rozpoznać pewne aluzje, wątki filozoficzne - powiedziała w Dwójce Kristina Sabaliauskaite, autorka książki "Silva rerum".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stasiuk: samotność jest cudownym czasem

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2015 17:48
- Nawet gdy nie masz kasy, to życie w takim pejzażu nie jest dotkliwe - mówił znakomity prozaik o swojej codzienności we wsi Wołowiec.
rozwiń zwiń