Carson McCullers i jej opowiadania

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2023 22:00
O twórczości amerykańskiej pisarki Carson McCullers rozmawialiśmy w tym wydaniu "Strefy literatury".
Carson McCullers
Carson McCullersFoto: Granger History Collection/Forum

Pragnęłam jednej konkretnej rzeczy: wyrwać się z Columbus i zostawić po sobie ślad w świecie - pisała Carson McCullers. Gdy miała 17 lat, wyjechała z rodzinnego miasta położonego na amerykańskim Południu, w stanie Georgia, do Nowego Jorku. Miała studiować w słynnej Juilliard School of Music, ale porzuciła pianistykę na rzecz literatury.

Zadebiutowała jako 19-latka w prasie opowiadaniem "Wunderkind". Gdy miała lat 23, ukazała się jej powieść "Serce to samotny myśliwy", która przyniosła tej młodej autorce literacką sławę. Jakość jej pisarstwa nie wynika z jej dojrzałości, lecz czegoś znacznie ją przekraczającego. Czegoś bliskiego raczej powołaniu płynącego z bólu, w jakim rodzi się wielki poeta - pisał krytyk "New York Timesa". Książkę zekranizowano podobnie jak inną powieść McCullers, "W zwierciadle złotego oka". W filmie w reżyserii Johna Hustona zagrali Elizabeth Taylor i Marlon Brando. Wszedł on na ekrany w roku 1967, dwa tygodnie po śmierci Carson McCullers, która od młodości zmagała się z chorobami, niezdiagnozowaną gorączką reumatyczną, przechodziła udary, była częściowo sparaliżowana, okresowo traciła wzrok, zmagała się z depresją i alkoholizmem.

Czy nie ma sposobu, żebyś mogła się bronić i oszczędzać, żebyś się nauczyła żyć mniej dotkliwie i pozostała sobą jako artystka - pytał pisarkę w jednym z listów jej przyjaciel Tennessee Williams.

Carson McCullers zmarła w wieku 50 lat. Niedawno wydano w Polsce tom jej opowiadań "Komu ukazał się wiatr?" w przekładzie Michała Kłobukowskiego. Także opublikowana wcześniej książka Jenn Shapland "Moja autobiografia Carson McCullers" podejmuje tematy związane z życiem i twórczością autorki powieści "Serce to samotny myśliwy". To dobra okazja, żeby o amerykańskiej pisarce porozmawiać.


Posłuchaj
23:34 Dwójka strefa literatury 2.06.2023.mp3 Carson McCullers i jej opowiadania (Strefa literatury/Dwójka) 

Gośćmi "Strefy literatury" byli: Anna Arno - pisarka, eseistka, autorka książek biograficznych - oraz tłumacz Michał Kłobukowski. 

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Dorota Gacek

Data emisji: 2.06.2023

Godzina emisji: 21.30

mo


Czytaj także

Marek Nowakowski: celne słowo jest jak obraz, zostaje w pamięci

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2023 05:45
– Żywioł języka mówionego, wraz z kilkoma innymi przyczynami, stał się dla mnie zasadniczym bodźcem do pisania. Celne słowo, nawet jedno, w połączeniu z człowiekiem, jego wyglądem, zachowaniem, działało jak obraz, zostawało w pamięci – mówił Marek Nowakowski w archiwalnym nagraniu Polskiego Radia z 1993 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Feliks Falk o swych opowiadaniach: dobrze się czuję jako dojrzały debiutant

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2023 22:00
- To już moja trzecia książka. Wiele lat temu wydano scenariusze, w zeszłym roku ukazała się autobiografia "Wodzirej i inni", teraz debiutuję w gatunku z wyższej półki, to coś zupełnie innego. Sztuki i scenariusze opierają się na dialogu, innym typie wyobraźni niż opowiadania - mówił w Dwójce Feliks Falk.
rozwiń zwiń