Magdalena Miecznicka i jej nowa powieść o poszukiwaniu szczęścia

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2023 23:00
W "Strefie literatury" gościliśmy pisarkę i krytyczkę literacką Magdalenę Miecznicką. Pod koniec maja ukazała się jej trzecia powieść zatytułowana "Szczęście".
Magdalena Miecznicka
Magdalena MiecznickaFoto: Cezary Piwowarski / Polskie Radio

Pozorne ciepło rodzinne

Pisarka portretuje w niej około czterdziestoletnią kobietę - matkę i żonę, która od kilku lat trwa w kryzysie małżeńskim. Tytułowe "szczęście" jest więc stanem, którego od dawna już nie odczuwa, przygnieciona obowiązkami domowymi, z karierą dziennikarską od dawna już zawieszoną na rzecz pozornego rodzinnego ciepła.

W poszukiwaniu szczęścia

Agata nie godzi się z tą sytuacją, poszukuje szczęścia na swoich warunkach, ze świadomością, że rodzina - nie tylko ta, którą stworzyła, ale także ta, z której pochodzi - może być źródłem cierpień.

Ostre pióro

Autorka przełamuje tabu rodzinne. Ostrym piórem komentuje zależności, w jakich każdy członek rodziny - rodzic, dziecko czy małżonek - zmuszony jest funkcjonować.


Posłuchaj
29:25 2023_06_23 22_00_28_Dwojka_Strefa_literatury.mp3 Magdalena Miecznicka i jej nowa powieść o poszukiwaniu szczęścia (Strefa literatury/Dwójka)

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Gość: Magdalena Miecznicka (pisarka i krytyczka literacka)

Data emisji: 23.06.2023

Godzina emisji: 22.00

mo

Czytaj także

"Dwa Teatry" 2022. Jurorka: poziom słuchowisk jest w tym roku bardzo wysoki

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2022 15:40
- Byłam wręcz zdumiona, że aż tyle tak dobrych słuchowisk udało się zrealizować i przysłać na ten konkurs. Były takie obszary tematyczne, które się powtarzały i tam było trudno. Np. z powodu Roku Stanisława Lema było bardzo dużo zarówno adaptacji oryginalnych tekstów Lema, jak i adaptacji jego korespondencji czy jakiś jeszcze nowych tekstów o nim - mówiła w audycji plenerowej Dwójki na 21. Festiwalu "Dwa Teatry" Magdalena Miecznicka, jurorka w konkursie słuchowisk.
rozwiń zwiń