"Dwa Teatry" 2022. Jurorka: poziom słuchowisk jest w tym roku bardzo wysoki

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2022 15:40
- Byłam wręcz zdumiona, że aż tyle tak dobrych słuchowisk udało się zrealizować i przysłać na ten konkurs. Były takie obszary tematyczne, które się powtarzały i tam było trudno. Np. z powodu Roku Stanisława Lema było bardzo dużo zarówno adaptacji oryginalnych tekstów Lema, jak i adaptacji jego korespondencji czy jakiś jeszcze nowych tekstów o nim - mówiła w audycji plenerowej Dwójki na 21. Festiwalu "Dwa Teatry" Magdalena Miecznicka, jurorka w konkursie słuchowisk.

ZOBACZ WIDEO

  • W Zamościu trwa 21. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry"
  • W tym roku o Grand Prix i liczne nagrody rywalizuje 19 słuchowisk i 12 spektakli telewizyjnych
  • Uruchomiony został specjalny serwis dwateatry.polskieradio.pl, w którym znajdują się konkursowe audycje i informacje o festiwalowych aktywnościach antenowych wszystkich programów publicznego nadawcy

Przegląd słuchowisk i spektakli konkursowych

Na konkurs słuchowisk w ramach tegorocznego Festiwalu "Dwa Teatry" napłynęło 35 zgłoszeń. - Zastanawiałam się, jak to będzie przesłuchać taką liczbę słuchowisk w krótkim czasie. Okazało się, że wcale nie jest takie trudne, a wręcz bardzo wciągające. Były takie dni, że słuchałam po 4-5 słuchowisk i byłam zachwycona, cały czas chciałam więcej - opowiadała Magdalena Miecznicka.

W Zamościu o Grand Prix rywalizuje 19 słuchowisk. Ich twórcy w większości oparli się na klasyce. - Uderzyło mnie to, jak mało było tekstów oryginalnych, zarówno napisanych dla radia, jak i w ogóle zaadaptowanych sztuk teatralnych polskich autorów. Wydaje się więc, że twórcy radiowi, a przynajmniej ci, którzy są zakwalifikowani do konkursu, lubią się opierać na klasyce. Albo też były takie teksty, które opowiadały o ważnych wydarzeniach czy postaciach historycznych - tłumaczyła jurorka.

W poniedziałek wszystko będzie wiadomo

W drugiej części audycji przyszedł czas na przegląd telewizyjnych spektakli konkursowych, które omówiliśmy wraz z jurorką Elżbietą Wrotnowską-Gmyz.

Posłuchaj
26:36 Dwójka dwa teatry niedziela 12.06.2022.mp3 Festiwal "Dwa Teatry" 2022: przegląd słuchowisk i spektakli konkursowych (Dwójka) 

Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" odbywa się raz w roku i jest konkursem słuchowisk radiowych i spektakli telewizyjnych, które miały swoją premierę na antenie w roku poprzedzającym daną edycję festiwalu.

Czytaj także:

Tegorocznych laureatów poznamy podczas gali, która odbędzie się w poniedziałek, 13 czerwca, na Rynku Wielkim w Zamościu. W piątek Wielką Nagrodę Festiwalu "Dwa Teatry" za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia odebrali Magdalena Zawadzka i Andrzej Mastalerz.

Więcej o tym, co w Polskim Radiu o Festiwalu "Dwa Teatry", przeczytasz TUTAJ >>>

***

Tytuł audycji: Audycja specjalna

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Magdalena Miecznicka i Elżbieta Wrotnowska-Gmyz

Data emisji: 12.06.2022

Godzina emisji: 12.30

pg

"Dwa Teatry" - Sponsorzy "Dwa Teatry" - Sponsorzy


Czytaj także

XXI Festiwal "Dwa Teatry". Patryk Kencki: to ciekawa formuła

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2022 12:45
- "Dwa Teatry" są festiwalem, który ukazuje dziwny rodzaj teatru; teatru troszeczkę pośrednio działającego, bo poprzez radio i telewizję. Ale jest to formuła, która wykorzystuje konwencję teatralną przy pomocy nowoczesnych środków. Dla nas – jeżeli patrzymy na tegoroczny program – jest szczególnie interesujący, ze względu na tematykę audycji Dwójki, ponieważ są m.in. wystawienia klasyki polskiej - mówił w "Poranku Dwójki" teatrolog dr Patryk Kencki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Janusz Kukuła: Festiwal "Dwa Teatry" jest miejscem konfrontacji przeżyć

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2022 10:03
- Na Festiwalu "Dwa Teatry" te przeżycia artystów mogą się zderzyć, ale nie tylko ze sobą, bo przecież też z wrażliwością słuchaczy. To, którzy artyści dostaną nagrodę, dla mnie jest najmniej istotne, bo dla mnie jest ważne, jak bardzo przeżywają swoją pracę i jak wiele poświęcają swojego talentu, by dać ludziom chwilę artystycznych przeżyć - mówił w Dwójce Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.
rozwiń zwiń