Klątwa sprzeczności - rozmowa z Krzysztofem Masłoniem

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2023 22:00
Krzysztof Masłoń, dziennikarz, krytyk literacki, publicysta, od lat pisze przede wszystkim o literaturze. Od miesiąca mamy szansę na czytanie kolejnego tomu jego opowieści o polskich pisarzach. W tomie "Klątwa sprzeczności" pomieścił sylwetki trzydziestu trzech dwudziestowiecznych pisarzy.
Krzysztof Masłoń
Krzysztof MasłońFoto: Albert Zawada/PAP

Mojego gościa pytałen o to, dlaczego nie ceni "Dzienników" Gombrowicza, o to, czy dla Aleksandra Wata "Mój wiek" był terapią. Pytałem też, gdzie się rozmył talent Brychta, czy Jan Brzechwa, najpopularniejszy polski pisarz dla dzieci, korzysta ze specjalnej ochrony dekomunizacyjnej.

Rozmawiamy o Janie Himilsbachu, Janie Józefie Szczepańskim, Januszu Głowackim, Kazimierzu Orłosiu, Sławomirze Mrożku, Stanisławie Lemie i Jerzym Zawieyskim.

Pytałem o to, czy powinniśmy patrzeć na pisarzy przez pryzmat ich wyborów politycznych, ich żartów, wierszyków, także tych niezbyt wysokiego lotu. I o to, czy ktoś taki jak Stanisław Ryszard Dobrowolski ma wciąż miejsce w polskiej literaturze.

Na koniec spróbowałem dowiedzieć się, czy Krzysztof Masłoń odważy się na kolejny tom, tym razem z tymi, którzy znaczą sporo w pierwszym dwudziestoleciu XXI wieku.

Wacław Holewiński


Posłuchaj
28:38 Dwójka strefa literatury 28.07.2023.mp3 Krzysztof Masłoń o swojej książce "Klątwa sprzeczności" (Strefa literatury/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadził: Wacław Holewiński

Gość: Krzysztof Masłoń (dziennikarz, krytyk literacki, publicysta)

Data emisji: 28.07.2023

Godz. emisji: 21.30

mo/pg

Czytaj także

"Poczytnik". Twórczość Jarosława Abramowa-Newerlego

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2023 09:35
- Niektóre z jego piosenek to prawdziwe perełki, że wspomnę "Bogdan, trzymaj się" Łazuki, czy sławni "Okularnicy" (...). Do dzisiejszego dnia jest trochę niedoceniony jako prozaik - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Masłoń, który z Tomaszem Zapertem, rozmawiał o dorobku artysty. 90 lat temu, 17 maja 1933 roku, urodził się w Warszawie Jarosław Abramow-Newerly, pisarz, kompozytor, autor tekstów piosenek, a także dziennikarz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Poczytnik". "Marian Eile. Poczciwy cynik z »Przekroju«"

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2023 12:15
- Legenda pisma była budowana przez lata i powoli blakło to, co wyprawiało się w "Przekroju" na przełomie lat 40. i 50. Później, w latach 60., były to przede wszystkim pierwsze dwie, a czasem trzy strony, gdzie ukazywały się te informacje, które miały się ukazać (…). Eile nazywał strony, na których "płacił partii", co jej, stronami ogłoszeniowymi. "Przekrój", który przeszedł do legendy, zaczynał się od czwartej lub piątej strony - mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Urbanek, pisarz.
rozwiń zwiń