Jerzego Ficowskiego wędrowanie z Cyganami

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2016 11:00
– Zaczęło się od zaintrygowania mitem cygańskim i stereotypami o Cyganach. Wydawało mi się, że ciekawie byłoby poznać prawdę – mówił wybitny poeta w nagraniu archiwalnym z 1996 r.
Audio
  • Wspomnienia o Jerzym Ficowskim w 10. rocznicę śmierci (Opowieści po zmroku/Dwójka)
Jerzy Ficowski, 1981
Jerzy Ficowski, 1981Foto: PAP/Tomasz Michalak

Głosu Jerzego Ficowskiego słuchaliśmy w 10. rocznicę jego śmierci - obok wspomnień Krzysztofa Czyżewskiego, Bożeny Szroeder i Lidii Ostałowskiej, którzy opowiadali m.in. o skarbach w domu artysty. Poeta zaś tłumaczył, dlaczego otacza się pamiątkami czasu, który minął.

– Współżyję z przeszłością dzięki jej rekwizytom, dzięki rzeczom, które, choć są przedmiotami martwymi, żyją dla mnie, a przynajmniej nieprędko umierają. Dzięki temu stanowią jakiś trop, ślad, po którym można iść – powiedział.

Idea zachowania przeszłości towarzyszyła także wędrówce Jerzego Ficowskiego z polskimi Cyganami. W nagraniu z 1996 r. poeta opowiadał o tym, jak zaczęła się jego "pionierska podróż nad Ganges, co płynie przez Mazowsze".

***

Tytuł audycji: Opowieści po zmroku 

Przygotowała: Joanna Szwedowska

Goście: Krzysztof Czyżewski i Bożena Szroeder (Fundacji "Pogranicze sztuk - kultur - narodów" w Sejnach), Lidia Ostałowska (dziennikarka)

Z nagrań archiwalnych: Jerzy Ficowski

Data emisji: 9.05.2016

Godzina emisji: 21.30

mc/kd

Czytaj także

Narrator w psiej budzie. Realizm magiczny w wersji Ficowskiego

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2014 18:00
– W tych opowiadaniach obrazy z pamięci, snu i wyobraźni przenikają się z prawdziwymi – mówiła Magdalena Miecznicka o "Czekaniu na sen psa" Jerzego Ficowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cyfrowe dziedzictwo Jerzego Ficowskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2015 18:00
Do zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego trafiła audiowizualna spuścizna cenionego poety i eseisty . Zachęcamy do wysłuchania relacji z tego wydarzenia.
rozwiń zwiń