X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Irena Gajowczyk. Relacja ocalonej z Wołynia '43

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2016 10:00
- Pamiętam, jak mamusia krzyknęła do siostry: wyjdź na zewnątrz, bo słychać jakieś huki i wystrzały. Ona odpowiedziała jej wtedy, że to na pewno sąsiadka rozkłada sienniki dla dzieci. Gdy po chwili obie wyszły na zewnątrz, paliła się już cała wieś – powiedziała Irena Gajowczyk, bohaterka reportażu o ocalałych z rzezi wołyńskiej.
Audio
  • Irena Gajowczyk. Relacja ocalonej z Wołynia '43 (Opowieści po zmroku/Dwójka)
Historycy szacują, że w rzezi wołyńskiej zginęło ok. 50-60 tysięcy Polaków oraz - w odwecie - 2-3 tysiące Ukraińców (zdj. ilustracyjne)
Historycy szacują, że w rzezi wołyńskiej zginęło ok. 50-60 tysięcy Polaków oraz - w odwecie - 2-3 tysiące Ukraińców (zdj. ilustracyjne)Foto: D Sharon Pruitt/wikimedia/CC BY-SA 2.0

- Kiedy zrozumieliśmy, co się dzieje, pobiegliśmy w stronę lasu. Nie udało nam się tam dotrzeć, bo zobaczyliśmy po drodze dwóch mężczyzn. Mama zauważyła, że jeden z nich miał siekierę za pasem. Krzyknęła wtedy: "dzieci uciekajcie, to banderowcy" – wspomina bohaterka reportażu, która w momencie ataku odziałów OUN na jej rodzinną wioskę Hurby na Wołyniu, miała zaledwie 6 lat.

W reportażu posłuchamy również opowieści o ucieczce bohaterki do Krakowa oraz o tym, że mając w pamięci tragiczne wydarzenia z 1943 roku, przez całe życie nie chciała powrócić do tego miasta. Reportaż z udziałem Ireny Gajowczyk został nagrodzony w 2010 roku przez SDP Główną Nagrodą Wolności Słowa.

***

Tytuł audycji: Opowieści po zmroku

Tytuł reportażu: Wołyńskie dzieci

Przygotowała: Anna Lisiecka

Data emisji: 5.12.2016

Godzina emisji: 19.30

mz/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"W 1943 Wołyń zamienił się w piekło na ziemi"

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2013 21:30
Mówiono, że ci, którym udało się przeżyć, siwieli w ciągu jednej nocy. - W Warszawie nikt sobie nie wyobrażał, że może dojść do tak masowej tragedii - opowiadał w Dwójce prof. Michał Klimecki, historyk, który wziął udział w dyskusji na temat dramatycznych wydarzeń sprzed pół wieku.
rozwiń zwiń