Curnonsky. Smakosz samobójca?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2015 14:00
- Curnonsky zalecał, by nigdy nie nadskakiwać piękności, która nie jest łakoma, bo popełni się nie tylko błąd psychologiczny, ale i fizjologiczny - o francuskim "Księciu Smakoszy" opowiadała Ewa Wieleżyńska.
Audio
  • Ewa Wieleżyńska o "Księciu Smakoszy" Curnonskym (Droga przez mąkę/Dwójka)
Curnonsky mawiał, że ma żołądek z żelaza, dlatego nie tyka wody, bo by zardzewiał. Na zdjęciu fragment obrazu In a Roman Osteria malarza Carla Blocha.
Curnonsky mawiał, że ma żołądek z żelaza, dlatego nie tyka wody, bo by zardzewiał. Na zdjęciu fragment obrazu "In a Roman Osteria" malarza Carla Blocha.Foto: Wikipedia/Domena publiczna

Nazywano go "obrońcą kuchni francuskiej". Był ojcem współczesnej krytyki kulinarnej, współtwórcą prestiżowej Akademii Smakoszy, autorem pierwszych przewodników kulinarnych po Francji, książek kucharskich kuchni regionalnych, a także ojcem systemowej oceny restauracji Michelina.

Smakosz, sybaryta i specjalista. Zginął wypadając z okna. Powszechnie sadzi się, że było to samobójstwo związane z zaleconą przez lekarzy ścisłą dietą...

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę

Prowadzenie: Łukasz Modelski

Goście: Ewa Wieleżyńska (tłumaczka, znawczyni kuchni, frankofilka i zastępczyni redaktora naczelnego Magazynu Wino)

Data emisji: 14.03.2015

Godzina emisji: 11.30

bch/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Oszczędne gotowanie i inne sztuczki? Tylko dzięki książkom

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2014 18:28
Co warto czytać w kuchni? Nie chodzi tu o umilenie czasu powieściami, ale – o książki kucharskie. Oto przegląd książek z przepisami dobrymi i tymi mało strawnymi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukasz Modelski. Kulinarna inicjacja w kuchni francuskiej wdowy

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2014 22:00
– Dziś myślę z zażenowaniem o tym, jak karygodne błędy popełniałem na początku – mówił Łukasz Modelski, znany słuchaczom Dwójki z audycji "Droga przez mąkę".
rozwiń zwiń