X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Curnonsky. Smakosz samobójca?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2015 14:00
- Curnonsky zalecał, by nigdy nie nadskakiwać piękności, która nie jest łakoma, bo popełni się nie tylko błąd psychologiczny, ale i fizjologiczny - o francuskim "Księciu Smakoszy" opowiadała Ewa Wieleżyńska.
Audio
  • Ewa Wieleżyńska o "Księciu Smakoszy" Curnonskym (Droga przez mąkę/Dwójka)
Curnonsky mawiał, że ma żołądek z żelaza, dlatego nie tyka wody, bo by zardzewiał. Na zdjęciu fragment obrazu In a Roman Osteria malarza Carla Blocha.
Curnonsky mawiał, że ma żołądek z żelaza, dlatego nie tyka wody, bo by zardzewiał. Na zdjęciu fragment obrazu "In a Roman Osteria" malarza Carla Blocha.Foto: Wikipedia/Domena publiczna

Nazywano go "obrońcą kuchni francuskiej". Był ojcem współczesnej krytyki kulinarnej, współtwórcą prestiżowej Akademii Smakoszy, autorem pierwszych przewodników kulinarnych po Francji, książek kucharskich kuchni regionalnych, a także ojcem systemowej oceny restauracji Michelina.

Smakosz, sybaryta i specjalista. Zginął wypadając z okna. Powszechnie sadzi się, że było to samobójstwo związane z zaleconą przez lekarzy ścisłą dietą...

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę

Prowadzenie: Łukasz Modelski

Goście: Ewa Wieleżyńska (tłumaczka, znawczyni kuchni, frankofilka i zastępczyni redaktora naczelnego Magazynu Wino)

Data emisji: 14.03.2015

Godzina emisji: 11.30

bch/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Oszczędne gotowanie i inne sztuczki? Tylko dzięki książkom

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2014 18:28
Co warto czytać w kuchni? Nie chodzi tu o umilenie czasu powieściami, ale – o książki kucharskie. Oto przegląd książek z przepisami dobrymi i tymi mało strawnymi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukasz Modelski. Kulinarna inicjacja w kuchni francuskiej wdowy

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2014 22:00
– Dziś myślę z zażenowaniem o tym, jak karygodne błędy popełniałem na początku – mówił Łukasz Modelski, znany słuchaczom Dwójki z audycji "Droga przez mąkę".
rozwiń zwiń