O gotowaniu dla najmłodszych

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2021 14:00
- Kulinaria są tutaj drogą do celu, którym jest dobra zabawa - mówił na antenie Dwójki Szymon Barabach, autor książki "Rymosmaki, czyli co się gdzie je na świecie".
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Evgeny Atamanenko

Posłuchaj
30:07 2021_05_23_11_01_00_PR2_Droga_przez_mąkę Natalia Baranowska i Szymon Barabach o książkach kulinarnych dla dzieci (Droga przez mąkę/Dwójka)

Książki kulinarne dla dzieci najczęściej składają się z przepisów dań, które mogą przygotować samodzielnie bądź w towarzystwie dorosłych. Od kilku lat pojawiają się publikacje z historii, etnologii i antropologii jedzenia, adresowane do najmłodszych. Coraz bliżej Dzień Dziecka, zatem rozmawialiśmy o książkach dla dzieci o jedzeniu. Dla kogo one są przeznaczone? Dla dzieci czy ich rodziców? Na te pytania starali się odpowiedzieć goście audycji. 

Jak powiedziała Natalia Baranowska, książka "Daj gryza. Smakowite historie o jedzeniu" powstała z zamiłowania autorów do gotowania. - Każdy, kto po nią sięgnie, znajdzie coś dla siebie. Ktoś tylko przepisy, ktoś inny ów rys historii kuchni danego kraju. Założenie było takie, że piszemy dla dziecka w wieku 10 plus, które ewentualnie zajrzy do niej z rodzicami - zaznaczyła.

Czytaj też:

Szymon Barabach podkreślił natomiast, że od razu miał na myśli dzieci jako odbiorców swej książki. - Są to dość proste, momentami, mam nadzieję, zabawne wierszyki. Ja się właściwie wychowałem w kuchni mojej babci, dlatego chciałem jakoś zachęcić dzieci do siedzenia wśród garnków, desek i blisko lodówki - dodał. 

W audycji rozmawialiśmy o książkach:

  • "Rymosmaki, czyli co się gdzie je na świecie" - tekst: Szymon Barabach, rysunki: Kasia Fryza.
  • "Daj gryza. Smakowite historie o jedzeniu" - tekst: Natalia Baranowska, rysunki: Aleksandra Mizielińska, Daniel Mizieliński.

***

Tytuł audycji: Drogę przez mąkę

Prowadził: Łukasz Modelski

Goście: Natalia Baranowska, Szymon Barabach (autorzy książek kulinarnych dla dzieci)

Data emisji: 23.05.2021

Godzina emisji: 11.00

mo

Czytaj także

Dlaczego jabłkiem można karmić nawet bardzo małe dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 07:20
– Dla większości z nas pierwszym smakiem, który poczujemy, będzie smak jabłuszka – przyznaje dr Tomasz Rożek. Powodów ku temu jest kilka.
rozwiń zwiń