Wołowina. Wdzięczny składnik w kuchni

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2020 14:00
- W ciągu ostatnich piętnastu lat obserwujemy ogromną zmianę w kierunku zrównoważonego podejścia do zwierząt. Z badań wynika jasno, że złe traktowanie zwierzęcia, jego cierpienie, narażanie go na stres, skutkuje pogorszeniem jakości wołowiny - mówił w "Drodze przez mąkę" John Cadieux, szef kuchni i znawca wołowiny.
Audio
  • Wołowina. Wdzięczny składnik w kuchni (Droga przez mąkę/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Evgeny Karandaev/Shutterstock

Wołowina to jedno z najpopularniejszych mięs kuchni amerykańskiej i europejskiej. Znawcy tego szlachetnego gatunku mięsa podkreślają, że aby jego jakość była dobra, należy dobrze traktować zwierzę. - Hormony stresu zmieniają kolor mięsa, zwiększają jego kwasowość, czyli mamy oczywisty czynnik ekonomiczny. Wynika z niego, że im lepsze życie prowadzi zwierzę, tym więcej zarobi farmer czy ranczer. Jego mięso będzie droższe - podkreślił John Cadieux.

Jego zdaniem ważna jest również liczebność stada. Im większa, tym trudniej ją kontrolować. - Jedno zwierzę potrzebuje 6 ha pastwiska. Setka zwierząt to już 600 ha, czyli naprawdę duża posiadłość. Stado musi się ciągle przenosić w poszukiwaniu trawy, a trzeba pilnować zarówno tego, żeby trawa była świeża, jak i żeby krowy nie jadły dużo. Trzeba je stale obserwować - mówił.

Piotr Wójcik wyznał, że zamawiając wołowinę do restauracji bierze pod uwagę liczebność stada. - To jedna z ważniejszych rzeczy. Musimy wiedzieć, skąd mamy mięso. A mamy je od niewielkich hodowców, którym ufamy. Wiemy, że troszczą się o każde zwierzę.

Gościem audycji był także Rafał Bachan, który m.in. wyjaśnił, dlaczego największą popularnością cieszy się wołowina rasy angus. Dowiedzieliśmy się również, w jaki sposób przygotować najlepsze mięso wołowe.

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę

Prowadzi: Łukasz Modelski

Gość: Rafał Bachan, Piotr Wójcik, John Cadieux (znawcy wołowiny)

Data emisji: 29.02.2020

Godzina emisji: 10.00

am

Czytaj także

Dobry zakwas pozytywnie wpłynie na mózg

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2019 14:34
- Zakwas to bardzo poważna sprawa. Najnowsze badania pokazują, że z zakwasem nie ma żartów - mówił w Dwójce fizyk i kucharz Grzegorz Łucki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naked cake, minimalizm i zioła, czyli trendy w cukiernictwie na 2020 rok

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 11:40
Trendy w cukiernictwie zmieniają się niemal tak często, jak te panujące w modzie. O tym, jak powinien wyglądać, a przede wszystkim smakować, tort na miarę lat 20. XXI wieku opowiedziały nam "Dziewczyny z wypiekami", czyli Małgorzata Nagat i Agnieszka Stankiewicz.
rozwiń zwiń