X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wokulski, czyli bohater pełen skaz. "I bardzo dobrze"

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2012 16:33
Wokulski i Judym. Różniło ich wiele, a czy mogliby się zaprzyjaźnić? Okazało się to ciekawy tematem do dyskusji.
Audio
  • Czy Wokulski mógłby się zaprzyjaźnić z doktorem Judymem?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Chinnapong/shutterstock.com

"Lalka" i "Ludzie bezdomni" to powieści napisane w czasach po powstaniu styczniowym, a przed odzyskaniem niepodległości przez Polskę. To ważne dla odczytania tych dzieł.

- Na działania Judyma i Stanisława Wokulskiego należy patrzeć przez pryzmat konfrontacji idei powstańczej z pracą organiczną i znalezienia odpowiednich sposobów zachowania inteligencji polskiej w ówczesnej sytuacji. Jeśli chodzi o rzeczywistość polityczną tego czasu, brak było jakichkolwiek form niepodległego państwa, a jednocześnie rodziła się klasa robotnicza, pojawiały się szerokie rzesze uwłaszczonego chłopstwa oraz inteligencji, nazywanej potocznie pokoleniem "wysadzonych z siodła" - wyjaśnia Marek Olkuśnik, varsavianista.

Literatura pozytywistyczna - czy może raczej realistyczna - pełniła rolę służebną wobec społeczeństwa i na to narzekali nawet najwybitniejsi pisarze.

- Stefan Żeromski mówił o swoistym przekleństwie jakim jest usługowość literatury wobec problemów życia zbiorowego. W okresie Młodej Polski literatura usiłowała się wybić na samodzielność, ogłaszając desinteressment wobec spraw społecznych czy politycznych i deklarując służbę estetyce - mówi prof, Andrzej Makowiecki. - To jednak krótki epizod – poprzez Żeromskiego i Wyspiańskiego literatura skupiła się znowu na służbie narodowej.

Stanisław Wokulski, bohater "Lalki" Prusa, to - zdeniem ekspertów - postać z krwi i kości, fascynująca kreacja literacka. - Stanisław Wokulski to nieprzesłodzony portret ówczesnego człowieka: jest pełen rys, skaz, na które się nie godzimy - wyjaśnia prof., Makowiecki. - I bardzo dobrze, bo ludzie przecież byli, jak zawsze, i romantyczni i cyniczni, i pragmatyczni i marzycielscy, i zaskakujący w pewnych niewytłumaczalnych reakcjach i wlokący za sobą jakieś bagaże i doświadczenia z młodości i kompleksy także...

Wokulski: powstaniec-patriota, nieszczęśliwy kochanek, bezwzględny biznesmen.

Judym: wystylizowany na świętego doktryner zasad społecznych, popełniający gafę za gafą, fatalnie radzący sobie z ludźmi raptus.

- Obaj mają problem ze szczęściem osobistym - zauważa Eliza Kącka. - Ale to zupełnie inaczej sforamtowane problemy. W postać Judyma jest wpisany problem ze szczęściem, gdyby je miał, coś byłoby z nim nie tak, coś by łamało ten wizerunek poświęcenia. Wokulski podąża za szczęściem, szczęście by chyba przyjął, nie poświęciłby go "w imię".

Czy zatem Wokulski mógłby zaprzyjaźnić się z Judymem?
Spotkanie z cyklu "Te wstrętne lektury" – z Elizą Kącką,  Markiem Olkuśnikiem oraz prof. Andrzejem Makowieckim – a przede wszystkim z młodzieżą z warszawskich liceów - prowadziła Hanna Maria Giza.

Zapis pierwszego spotkania z nowego cyklu "Te wstrętne lektury" - poświęconego literaturze średniowiecznej - do odsłuchania na podstronie audycji.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Powieść z krainy arcydzieł

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2012 10:08
Do wysłuchania rozmowy z prof. Józefem Bachórzem, autorem nowo wydanych "Spotkań z 'Lalką'", zaprasza Dorota Gacek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dwie tożsamości Prusa i "Lalka" z patchworku

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2012 20:00
- Prus jako teoretyk, był beznadziejny, ale jednocześnie miał instynktowną samoświadomość autorską, która kazała mu twierdzić, że powieść jest jak las, który trzeba przejść, by zrozumieć, co które drzewo znaczy - mówi prof. Marian Płachecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bolesław Prus na monetach w 100. rocznicę urodzin pisarza

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2012 09:19
Narodowy Bank Polski wprowadził w czwartek do obiegu serię monet upamiętniających jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy.
rozwiń zwiń