Barłomiej Wąsik: prawdziwa awangarda to Beethoven

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2013 17:00
Z jednym z najciekawszych pianistów i aranżerów młodego pokolenia Ewa Szczecińska rozmawiała o awangardowości XIX- wiecznej muzyki fortepianowej: od Beethovena, przez Chopina i Schumanna, po Liszta.
Audio
  • Barłomiej Wąsik: prawdziwa awangarda to Beethoven (Bita godzina/Dwójka)
Bartłomiej Wąsik
Bartłomiej WąsikFoto: Grzegorz Śledź/PR

Bartłomiej Wąsik zyskał ostatnio popularność dzięki smakowitym aranżacjom piosenek o pewnym mieście, przygotowanym dla Stanisławy Celińskiej w ramach projektu "Nowa Warszawa". Miłośnicy world music znają go zapewne z występu zespołu Kwadrofonik na Festiwalu "Nowa Tradycja" oraz znakomitej płyty "Folklove". Koneserzy współczesnej awangardy śledzą natomiast bez wątpienia kolejne premiery utworów młodych polskich kompozytorów, pisanych specjalnie dla - współtworzonego przez Wąsika - Lutosławski Piano Duo.

Okazuje się jednak, że kluczowy wpływ na tego wszechstronnego muzyka wywarła pianistyka klasyczna i romantyczna. - Rozkwit awangardy, zwłaszcza w dziedzinie faktury i harmoni, nastąpił w XIX wieku - uważa Wąsik. - Ale ich źródło bije pod koniec poprzedniego stulecia, zwłaszcza w dorobku Beethovena - podkreśla. Zdaniem gościa Ewy Szczecińskiej źródła Beethovenowskiej awangardy tkwią w genialnym talencie kompozytora, ale też w jego... głuchocie. - On zagospodarował najniższe i najwyższe rejestry fortepianu po to, by w ogóle usłyszeć swoją muzykę - wyjaśnia Wąsik.

Gość audycji "Bita godzina" wyjasnia też m.in., na czym polega przełomowść Etiud Chopina, jak udało się Węgrowi Ligietiemu pogodzić polskiego romantyka z amerykańskimi minimalistami, dlaczego Liszt był kompozytorem religijnym i jaka jest mroczna tajemnica Schumann. Zachęcamy do słuchania.

Czytaj także

Stanisława Celińska: odmłodziłam się o 30 lat

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2012 19:49
- Gdy usłyszałam muzykę przygotowaną na mój album "Nowa Warszawa", odpadłam. Poczułam się tak cudownie, jakby ktoś mi podarował najpiękniejszy prezent. Zachciało mi się żyć - mówiła w "Wybieram Dwójkę" słynna aktorka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kwadrofonik gra Steve'a Reicha - zobacz wideo

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2013 19:30
Warszawska grupa i jej goście wykonali słynny utwór "Music for 18 Musicians” .
rozwiń zwiń