X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Romskie korzenie Teresy Mirgi. Zobacz wideo

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2016 14:00
Zapraszamy do obejrzenia występu romskiej pieśniarki i poetki, założycielki i liderki zespołu Kałe Bała (Czarne Włosy). Teresa Mirga pochodzi z grupy Bergitka Roma (Romów Karpackich), którzy od ponad 300 lat prowadzą osiadły tryb życia w południowej Polsce.
Teresa Mirga podczas występu na Muzycznej Scenie Tradycji
Teresa Mirga podczas występu na "Muzycznej Scenie Tradycji"Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Komponowanie swoich pieśni Teresa Mirga rozpoczęła na początku lat 90. Zainspirowała ją do tego twórczość węgierskich Cyganów z grupy Kalyi Jag. Oprócz nich, wykonuje również muzykę Cyganów słowackich, bałkańskich i węgierskich oraz tzw. „stare pieśni” Romów Karpackich, nazywane purane gila. Ważne miejsce w jej twórczości zajmuje też poezja i muzyka religijna.

Podczas swojej dotychczasowej kariery Teresa Mirga (wraz z zespołem Kałe Bała oraz solowo) wydała kilka płyt, m.in. ”Pieśni wielkopostne i żałobne”, „Czarna jestem”, „Kaj Treder Romałe” (Dokąd wędrujecie Cyganie) czy „Niewiele nam trzeba: pieśni z Czarnej Góry”. Ostatnia, „Mire Gila”, ukazała się w tym roku i zawiera pieśni, które Teresa Mirga pamięta jeszcze z dzieciństwa.

Jej muzyka znalazła się również na wydawanych przez Polskie Radio płytach z serii „Muzyka Źródeł”: „Romowie” oraz „Mniejszości narodowe i etniczne, cz.II”. Poezje artystki zostały opublikowane w trzech tomikach wierszy: „Soske kawka? (1992), „Pieśni z Czarnej Góry” (1999) oraz „Wiersze i pieśni” (2006).

W 2015 roku Teresa Mirga wystąpiła w Studiu Koncertowym PR im. Witolda Lutosławskiego na koncercie kolędowym "Goście – w cztery strony świata" przygotowanym przez Jacka Hałasa.

zobacz więcej
Jacek Hałas 663.jpg
"Goście – w cztery strony świata". Posłuchaj koncertu kolędowego!

Gościem koncertu był również Andrzej Grzymała-Kazłowski, znawca tematyki romskiej, w latach 2001-2010 główny specjalista do spraw romskiej mniejszości etnicznej w Wydziale Mniejszości Narodowych i Etnicznych MSWiA, współautor rządowego programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce oraz twórca Muzeum Kultury Romów w Warszawie.

Wykonawcy:
Teresa Mirga – śpiew, gitara
Piotr Hortmanowicz – gitara
Jacek Kacica – cajon, dzban

***

Tytuł audycji: Muzyczna Scena Tradycji

Prowadziła: Kuba Borysiak

Data emisji: 20.11.2016

Godzina emisji: 17.00

bch/jp/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jerzy Ficowski i biblia cyganologii

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2013 10:00
- Chociaż rzeczywistość się zmienia, wciąż jest tak, że chcąc mówić o Cyganach, musimy sięgnąć do Ficowskiego - mówił w Dwójce cyganolog Andrzej Grzymała-Kazłowski o wznowionych książkach Jerzego Ficowskiego "Cyganie na polskich drogach" i "Demony cudzego strachu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kultura cygańska jest jak głuchy telefon

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2015 18:00
- Historie przekazywane są z pokolenia na pokolenie, ulegają deformacji i w końcu stają się legendami - wyjaśniał Jacek Milewski, autor opowiadań o kulturze cygańskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bo cię porwą Cyganie...

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2019 09:29
Gdzieś tak od czwartego roku życia coraz więcej dni zacząłem spędzać na podwórku. Tata chodził do pracy w fabryce żarówek, mama była zazwyczaj w domu, bo pracowała jako fotograf w zakładzie, który mieścił się w domu. Wołała mnie z okna na obiad.
rozwiń zwiń