X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Pogranicze na Muzycznej Scenie Tradycji. Zobacz wideo

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2016 12:00
W Studiu Polskiego Radia im. W. Szpilmana gościliśmy zespół śpiewaków z wiosek w gminie Szypliszki położonych na Suwalszczyźnie przy granicy polsko-litewskiej.

Członkowie grupy Pogranicze pochodzą  Jak twierdzi Józef Murawski, kierownik i współzałożyciel zespołu, sama granica nie ma wpływu na jego nazwę.

- To "Pogranicze" określa nasze pochodzenie i kulturę. Mimo że jesteśmy Polakami i mówimy czystą polszczyzną, wywodzimy się z pogranicza dwóch kultur: polskiej i litewskiej. Jedynie co zdradza nasze pochodzenie to miękka mowa z lekkim nadniemeńskim akcentem. Po kulturze litewskiej pozostała nam melodia w pieśniach i sposób śpiewania - mówi Józef Murawski.

Pierwszy występ zespołu, wówczas jeszcze śpiewającego pieśni lokalne i popularne z towarzyszeniem akordeonu, odbył się w 1981 roku. Po 5 latach muzycy zdecydowali się na śpiewanie wyłącznie a capella, tradycji typowej dla sąsiednich terenów Litwy. Zespół wyróżnia także wyjątkowe dążenie do zachowywania własnej tradycji - zarówno świeckiej, jaki i religijnej.

W stałym repertuarze Pogranicza mieści się również wiele lokalnych pieśni obrzędowych, miłosnych i ballad.

(fragment wstępu suwalskiego muzyka-folklorysty Mirosława Nalaskowskiego do płyty "Zaśpiewaj słowiku", wydanej przez zespół wspólnie z Polskim Radiem/mz)

***

Tytuł audycji: Muzyczna Scena Tradycji

Prowadzi:  Piotr Kędziorek

Goście: zespół Pogranicze

Data emisji: 4.12.2016

Godzina emisji: 17.00

mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

InFidelis na Muzycznej Scenie Tradycji. Zobacz film

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2016 19:40
Zapraszamy do obejrzenia koncertu instrumentalnego duetu InFidelis stworzonego przez Helenę Matuszewską i Martę Sołek, którym towarzyszyli Kacper Malisz i Paweł Zalewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aniela Murawska: kiedyś święta to było coś wspaniałego

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2018 19:00
- Dużo się zmieniło, dzisiaj już się nie czeka na święta tak, jak kiedyś się czekało. Teraz ni ta choinka, ni to ciasto, ni prezenty już tak nie cieszą - wspominała członkini zespołu śpiewaczego Pogranicze z Szypliszk, Aniela Murawska. 
rozwiń zwiń