REKLAMA

Pogranicze na Muzycznej Scenie Tradycji. Zobacz wideo

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2016 12:00
W Studiu Polskiego Radia im. W. Szpilmana gościliśmy zespół śpiewaków z wiosek w gminie Szypliszki położonych na Suwalszczyźnie przy granicy polsko-litewskiej.

Członkowie grupy Pogranicze pochodzą  Jak twierdzi Józef Murawski, kierownik i współzałożyciel zespołu, sama granica nie ma wpływu na jego nazwę.

- To "Pogranicze" określa nasze pochodzenie i kulturę. Mimo że jesteśmy Polakami i mówimy czystą polszczyzną, wywodzimy się z pogranicza dwóch kultur: polskiej i litewskiej. Jedynie co zdradza nasze pochodzenie to miękka mowa z lekkim nadniemeńskim akcentem. Po kulturze litewskiej pozostała nam melodia w pieśniach i sposób śpiewania - mówi Józef Murawski.

Pierwszy występ zespołu, wówczas jeszcze śpiewającego pieśni lokalne i popularne z towarzyszeniem akordeonu, odbył się w 1981 roku. Po 5 latach muzycy zdecydowali się na śpiewanie wyłącznie a capella, tradycji typowej dla sąsiednich terenów Litwy. Zespół wyróżnia także wyjątkowe dążenie do zachowywania własnej tradycji - zarówno świeckiej, jaki i religijnej.

W stałym repertuarze Pogranicza mieści się również wiele lokalnych pieśni obrzędowych, miłosnych i ballad.

(fragment wstępu suwalskiego muzyka-folklorysty Mirosława Nalaskowskiego do płyty "Zaśpiewaj słowiku", wydanej przez zespół wspólnie z Polskim Radiem/mz)

***

Tytuł audycji: Muzyczna Scena Tradycji

Prowadzi:  Piotr Kędziorek

Goście: zespół Pogranicze

Data emisji: 4.12.2016

Godzina emisji: 17.00

mc

Czytaj także

InFidelis na Muzycznej Scenie Tradycji. Zobacz film

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2016 19:40
Zapraszamy do obejrzenia koncertu instrumentalnego duetu InFidelis stworzonego przez Helenę Matuszewską i Martę Sołek, którym towarzyszyli Kacper Malisz i Paweł Zalewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aniela Murawska: kiedyś święta to było coś wspaniałego

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2018 19:00
- Dużo się zmieniło, dzisiaj już się nie czeka na święta tak, jak kiedyś się czekało. Teraz ni ta choinka, ni to ciasto, ni prezenty już tak nie cieszą - wspominała członkini zespołu śpiewaczego Pogranicze z Szypliszk, Aniela Murawska. 
rozwiń zwiń