X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

InFidelis na Muzycznej Scenie Tradycji. Zobacz film

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2016 19:40
Zapraszamy do obejrzenia koncertu instrumentalnego duetu InFidelis stworzonego przez Helenę Matuszewską i Martę Sołek, którym towarzyszyli Kacper Malisz i Paweł Zalewski.
Duet InFidelis. Od lewej Marta Sołek i Helena Matuszewska
Duet InFidelis. Od lewej Marta Sołek i Helena MatuszewskaFoto: Bartek Muracki/materiały prasowe

InFidelis można przetłumaczyć jako NieWierne. W duecie tym suka biłgorajska i fidel płocka spotykają się na scenie z looperem. Dwie zafascynowane brzmieniem staropolskich instrumentów artystki, starają się w swojej muzyce wykorzystywać je niekonwencjonalnie. Helena i Marta pozwalają im na surowe brzmienie – wycie, warczenie, skrzypienie, grając na nich techno, reggae, a nawet metal. Jako punkt wyjścia do swoich artystycznych poszukiwań pozostawiły jednak polską muzykę ludową.


Posłuchaj
InFidelis-fot_-Bartek-Muracki-9348 510.jpg
InFidelis: tęskniłyśmy do prostoty muzyki ludowej

Repertuar duetu jest inspirowany tradycyjnymi melodiami z całej Polski. To głównie muzyka zebrana i zapisana przez Oskara Kolberga, ale też i ta zasłyszana na własnym podwórku, i kompozycje samych artystek. InFidelis mówią o sobie, że są wierne tradycji, ale niewierne rutynie. Melodie ludowe są przez nie przetwarzane, zapętlane i przemieszane z improwizacją. Można to usłyszeć na debiutanckim albumie zespołu - wydanym w 2015 roku "Projekt Kolberg". Zawiera on dwa krążki: pierwszy z muzyką duetu, drugi z animowanym filmem "Kolekcjoner", którego ścieżką dźwiękową są utwory InFidelis.

Siłą i wielką zaletą brzmienia InFidelis jest szlachetność i homogeniczność brzmienia suki biłgorajskiej i fideli płockiej. Obie artystki to absolwentki wyższych uczelni muzycznych w Warszawie i w Krakowie - Helena Matuszewska w klasie skrzypiec, Marta Sołek w klasie wiolonczeli.

InFidelis są laureatkami II nagrody na XIX Festiwalu Folkowym Polskiego Radia "Nowa Tradycja". Zespół otrzymał ponadto nagrodę publiczności - "Burzę Braw". Doceniło go też jury festiwalu Mikołajki Folkowe w Lublinie, gdzie w ubiegłym roku zdobył II nagrodę w konkursie Scena Otwarta.

Do koncertu na Muzycznej Scenie Tradycji Helena i Marta zaprosiły dwóch gości, również grających na unikatowych instrumentach smyczkowych. Byli to Kacper Malisz, który zagra na nyckelharpie oraz Paweł Zalewski, grający na violi da gamba.

Wykonawcy:

Helena Matuszewska – suka biłgorajska, looper

Marta Sołek – suka biłgorajska, fidel płocka

Gościnnie: Kacper Malisz – nyckelharpa, skrzypce; Paweł Zalewski – viola da gamba

***

***

Tytuł audycji: Muzyczna Scena Tradycji

Prowadziła: Anna Szewczuk

Goście: Helena Matuszewska, Marta Sołek, Kacper Malisz i Paweł Zalewski

Data emisji: 23.10.2016

Godzina emisji: 17.00

mc/bch

Komentarze1
aby dodać komentarz
KKE2017-06-19 02:24 Zgłoś
A gdzie zdjęcia z koncertu?

Czytaj także

Laureaci konkursu "Nowa Tradycja 2016"

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2016 21:00
Zwycięzcą XIX Konkursu Muzyki Folkowej Polskiego Radia "Nowa Tradycja" został zespół Gęsty Kożuch Kurzu z Łodzi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Laureaci Nowej Tradycji: zaczynamy być zapraszani na wesela

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2016 15:00
Muzycy zespołu gęsty Kożuch Kurzu podkreślają, że nadal będą przede wszystkim grać do tańca, choć w planach pojawiła się także płyta. Z laureatami Nowej Tradycji rozmawialiśmy z "Źródłograniu".
rozwiń zwiń