REKLAMA

Bester Quartet. Z "Nowej Tradycji" w świat

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2017 14:00
– Wygrana w konkursie "Nowa Tradycja" w 2000 r. była spełnieniem marzeń całego zespołu – mówił akordeonista Jarosław Bester, założyciel Bester Quartet, dawnym The Cracow Klezmer Band.
Audio
  • Jarosław Bester o Bester Quartet i o festiwalu "Nowa Tradycja" (Muzyczna Scena Tradycji/Dwójka)
Bester Quartet
Bester QuartetFoto: materiały prasowe

Bester Quartet świętuje w tym roku 20-lecia istnienia, jest więc rówieśnikiem festiwalu "Nowa Tradycja", którego jubileuszową 20. odsłonę otworzył koncertem w Studiu Polskiego Radia im. W. Szpilmana. Jarosław Bester wspominał m.in. swój pierwszy występ na trzeciej "Nowej Tradycji", gdzie The Cracow Klezmer Band zdobył Grand Prix festiwalowego konkursu. O wydarzeniu, które na zawsze zmieniło losy zespołu, muzyk dowiedział się przypadkiem, słuchając Dwójki.

f

– Pewnego dnia usłyszałem tam reklamę, która zapowiadała "Nową Tradycję", i dowiedziałem się, że do konkursu kwalifikuje się muzyka mniejszości etnicznych. Wtedy graliśmy bardziej tradycyjną muzykę klezmerską jako The Cracow Klezmer Band, pomyślałem więc, że ta reklama to znak z nieba – opowiadał Jarosław Bester.

Artysta mówił o "makabrycznej ilości prób" przed konkursem, o tym, dlaczego muzycy wyglądali podczas występu "jak Filharmonicy Berlińscy", a także o rozpoczętej niedługo po festiwalu współpracy ze słynnym Johnem Zornem i jego wytwórnią muzyczną Tzadik w Nowym Jorku.


***

Tytuł audycji: Muzyczna Scena Tradycji

Prowadziła: Kuba Borysiak

Goście: Jarosław Bester (akordeon), Oleg Dyyak (akordeon, instrumenty perkusyjne, klarnet, duduk), Dawid Lubowicz (skrzypce), Maciej Adamczak (kontrabas)

Data emisji: 11.05.2017

Godzina emisji: 19.30

mc/mz

Czytaj także

"Konkurs jest racją bytu festiwalu »Nowa Tradycja«"

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2017 11:00
– Bez konkursu festiwalu by nie było, bo on został wymyślony właśnie z powodu konkursu – mówił Piotr Kędziorek, kierownik Radiowego Centrum Kultury Ludowej, opowiadając o rozpoczynającym się 20. Festiwalu Folkowym Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kożuch. "W kujawiakach aż kipi od emocji"

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2017 17:28
- Z kujawiakami jest jak ze sprężonym powietrzem, ta muzyka aż się gotuje w środku - powiedział Marcin Lorenc, członek kapeli Kożuch, która w zeszłym roku - jeszcze pod nazwą Gęsty Kożuch Kurzu - otrzymała Grand Prix konkursu "Nowa Tradycja".
rozwiń zwiń