Tak się kolędowało na Lubelszczyźnie!

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2014 14:00
Przypominamy nagranie wideo niezwykłego koncertu "Nie masz ci nie masz nad tę gwiazdeczkę" - złożonego kolęd i pastorałek z Lubelszczyzny.
Audio
  • "Kolednice koledowały i koledy śpiewały". Fragm. gawędy śpiewaczek z zespołu “Jarzębina” z Kocudzy (koncert noworoczny kolęd i pastorałek/Dwójka)
Zespół śpiewaczy Jarzębina z Kocudzy
Zespół śpiewaczy “Jarzębina” z KocudzyFoto: Grzegorz Śledź/PR2Lubelskie jest regionem, gdzie istniało szczególnie dużo form kolędowania, zachowało się wiele śpiewów kolędniczych i pieśni domowych na Gody o oryginalnej, niespotykanej gdzie indziej melodyce i tekstach. Był to przez wieki region pograniczny, jego bogactwo muzyczne kształtowały również tradycje sąsiadujących od południa i wschodu Ukraińców.

>>>Obejrzyj kolędowe spotkanie dziennikarzy Dwójki<<<

6 stycznia, najciekawsze utwory z tego regionu w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego zaprezentowały: zespół śpiewaczy “Jarzębina” z Kocudzy, Agata Harz (śpiew), Katarzyna de Latour (cymbały, skrzypce, ksylofon), Katarzyna Szurman (harmonia trzyrzędowa, skrzypce, okaryna), Zuzanna Pastuszenko (śpiew), Jurij Pastuszenko (śpiew, buzuki), Remek Mazur-Hanaj (lira korbowa, skrzypce, bębenek).

mm

Zobacz więcej na temat: Boże Narodzenie folk kolędy
Czytaj także

Koncert pamięci Jana Gacy - zobacz wideo!

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2014 12:00
- W czasie naszych spotkań Jan Gaca grał na skrzypcach i mówił: "No, ja się tyle nauczyłem. A wy?". Zaczynaliśmy grać, a on oceniał: "Skarbie, nie masz czasu ćwiczyć" - mówił w Dwójce Maciej Żurek podczas koncertu poświęconego pamięci radomskiego skrzypka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kapela Bractwa Ubogich - zobacz wideo!

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2014 08:27
W ramach cyklu "Muzyczna Scena Tradycji” odbył się koncert muzyków, którzy 20 lat temu tworzyli Kapelę Bractwa Ubogich. Zapraszamy do obejrzenia koncertu!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odzyskane brzmienia suki biłgorajskiej

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2013 22:44
W kolejnym koncercie z cyklu "Muzyczna Scena Tradycji" w Studiu im. Władysława Szpilmana dźwięki suki biłgorajskiej zaprezentowali jej rekonstruktorzy Maria Pomianowska oraz Zbigniew i Krzysztof Butrynowie.
rozwiń zwiń