Postaw na rozwój. Europejski konkurs dla uczniów

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2015 15:44
W Dwójce opowiedzieliśmy m.in. o projekcie "Rozwój ma wiele twarzy" przeznaczonym dla szkół, a ogłoszonym przez Komisję Europejską.
Audio
  • Postaw na rozwój. Europejski konkurs dla uczniów (Magazyn europejski/Dwójka)
Do konkursu Rozwój ma wiele twarzy mogą zgłosić się uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Biorą w nim udział trzyosobowe zespoły pod opieką dorosłego opiekuna
Do konkursu "Rozwój ma wiele twarzy" mogą zgłosić się uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Biorą w nim udział trzyosobowe zespoły pod opieką dorosłego opiekunaFoto: Glow Images/East News

Jakie znaczenie ma współpraca rozwojowa dla krajów rozwijających się, a jakie dla najbogatszych krajów świata? Jaka idea jej przyświeca? Dlaczego warto się w nią angażować? O konkursie "Rozwój ma wiele twarzy" dla uczniów gimnazjów i szkól ponadgimnazjalnych ogłoszonym w związku z Europejskim Rokiem na rzecz Rozwoju opowiedziały Ewa Modzelewska, koordynatorka konkursu, i Katarzyna Pszczoła - koordynatorka Roku.

*
Instalacje przestrzenne w metalowych kontenerach podróżują właśnie po naszym kontynencie. Galerie i instytucje kultury z Pragi, Bratysławy, Warszawy, Budapesztu, Rzymu, Zurychu, Berlina i Wiednia w ramach projektu "contain[era]" otwierają podwoje dla młodych artystów z całej Europy. Dzięki dofinansowaniom ze środków budżetu kulturalnego Unii Europejskiej w każdym z uczestniczących miast co tydzień pojawia się inny kontener ze sztuką. Ich twórcy mieli za zadanie nie tylko pokazać świat ludzi epoki internetu, ale też nawiązać do tradycji swoich krajów. O przedsięwzięciu opowiedział dyrektor artystyczna projektu Alexandra Karpuchina.

*
W Bydgoszczy rozpoczyna się 53. Bydgoski Festiwal Muzyczny. Tematem przewodnim festiwalu jest ukazanie twórczości polskich kompozytorów w kontekście muzyki europejskiej. W programie znalazło się szereg koncertów symfonicznych, kameralnych, recitali fortepianowych, wieczory pieśni, ale także koncerty muzyki tradycyjnej i jazzowej. Z wicedyrektorem Filharmonii Pomorskiej - będącej organizatorem festiwalu - Cezarym Nelkowskim rozmawiała Beata Stylińska.

*
A głównym tematem dotyczącym UE w prasie europejskiej - w tym, jak i poprzednich tygodniach – jest pytanie, jak poradzić sobie z największą od dziesięcioleci falą uchodźców.

***
Tytuł audycji: Magazyn europejski 

Prowadzi: Katarzyna Nowak

Data emisji: 14.09.2015

Godzina emisji: 15.00

jp/mm/bch

Czytaj także

Jarmark Jagielloński zbliża miasta Wschodu

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2015 13:56
Motywem przewodnim tegorocznego jarmarku jest plastyka obrzędowa i zdobnicza. Więcej na ten temat mówiliśmy w "Magazynie europejskim".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak stworzyć Niewidzialny Most?

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2015 14:00
W "Magazynie europejskim" opowiedzieliśmy m.in. o wyjątkowym spotkaniu Międzynarodowego Centrum Dialogu w Krasnogrudzie.
rozwiń zwiń