Jarmark Jagielloński zbliża miasta Wschodu

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2015 13:56
Motywem przewodnim tegorocznego jarmarku jest plastyka obrzędowa i zdobnicza. Więcej na ten temat mówiliśmy w "Magazynie europejskim".
Audio
  • Jarmark Jagielloński zbliża miasta Wschodu (Magazyn europejski/Dwójka)
Jarmark Jagielloński to wydarzenie artystyczno-kupieckie, na którym twórcy m. in. z Polski, Ukrainy, Białorusi, Litwy i Węgier prezentują swoje wyroby rękodzielnicze i rzemieślnicze. Na zdjęciu kura - maskotka jarmarku
Jarmark Jagielloński to wydarzenie artystyczno-kupieckie, na którym twórcy m. in. z Polski, Ukrainy, Białorusi, Litwy i Węgier prezentują swoje wyroby rękodzielnicze i rzemieślnicze. Na zdjęciu kura - maskotka jarmarkuFoto: PAP/Mirosław Trembecki

"Jarmark Jagielloński jest połączeniem tradycji historycznych Jarmarków ze współczesną wymianą kulturalną i gospodarczą. Przyjął formę kilkudniowych prezentacji wyrobów rękodzielniczych i rzemieślniczych oraz wydarzeń kulturalnych i artystycznych, firm komercyjnych prowadzących działalność w regionie transgranicznym...Dzięki Jarmarkowi chcemy zbliżyć do siebie miasta regionu lubelskiego oraz Lublin, Lwów, Łuck i Brześć tak, aby wspólnie poszukiwać dziedzictwa Wschodu i Zachodu, na wspólnej historii budując ideę zjednoczonej Europy" - tak o tej imprezie piszą na stronie jarmarku organizatorzy. A naszymi gośćmi byli Grzegorz Rzepecki - dyrektor Warsztatów Kultury i Łukasz Jasina - historyk z Muzeum Historii Polski.


W audycji powiedzieliśmy też o projekcie "Heroes We Love", czyli "Bohaterowie których kochamy". Przedsięwzięcie jest próbą podjęcia na nowo tematu socjalistycznego dziedzictwa 20-wiecznej Europy. Dzięki środkom z budżetu kulturalnego Unii Europejskiej uczestnicy projektu badają sztukę socjalistyczną w różnych państwach Wschodniej Europy, m.in. w Polsce, Bułgarii, Słowenii, Bośni i Chorwacji. Opowiadał o tym Katja Hrobat Virlogetze ze słoweńskiego Uniwersytetu Primorska.


Odwiedziliśmy też wystawę Disposession, którą Wrocław (jako Europejska Stolica Kultury 2016) przygotował jako ekspozycję towarzyszącą weneckiemu Biennale. To praca zbiorowa poświęcona wypędzeniom i emigracji. Oprócz artystów sztuk wizualnych z Polski, Niemiec i Ukrainy - m.in. Doroty Nieznalskiej, Szymona Kobylarza, Thomasa Kilppera - pojawia się tu również Oksana Zabużko, laureatka Nagrody Literackiej Europy Środkowej "Angelus". Po wystawie oprowadzą nas kuratorzy: Michał Bieniek i Małgorzata Miśniakiewicz. W Wenecji rozmawiał z nimi Grzegorz Chojnowski.

A jakie tematy zwiazane z UE znalazły sie prasie, o tym nasz korespondent z Londynu.

***

Tytuł audycji: Magazyn europejski

Prowadzi: Bartosz Panek

Data emisji: 16.08.2015

Godzina emisji: 13.30

 bch/kul

Zobacz więcej na temat: Bartosz Panek KULTURA Lublin
Czytaj także

Adam Myjak: ważna jest dla mnie skóra rzeźby

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2015 10:00
– Interesuje mnie powierzchnia, faktura, kolor. To także istota naturalnej ludzkiej figury – mówił rzeźbiarz przed wystawą swoich prac w ośrodku "Gardzienice".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Filolog klasyczny, o którego biją się miasta

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2015 19:50
- Włodarze zwracali się do mnie z propozycją, ażeby akcja mojej powieści rozgrywała się w ich mieście. Zwykle odmawiałem z prostego powodu - mówił w Dwójce Marek Krajewski.
rozwiń zwiń