Jak stworzyć Niewidzialny Most?

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2015 14:00
W "Magazynie europejskim" opowiedzieliśmy m.in. o wyjątkowym spotkaniu Międzynarodowego Centrum Dialogu w Krasnogrudzie.
Audio
  • Projekt "Wioska Budowniczych Mostów" i inne inicjatywy europejskie (Magazyn europejski/Dwójka)
Niewidzialny Most w Krasnogrudzie ma za zadanie połączyć ludzi różnych kultur i narodowości. (zdj. ilustracyjne)
Niewidzialny Most w Krasnogrudzie ma za zadanie połączyć ludzi różnych kultur i narodowości. (zdj. ilustracyjne) Foto: MargaritaMorales/Pixabay/domena publiczna

22 sierpnia w krasnogrudzkim Centrum odbył się finał finansowanego z funduszy EOG spotkania "Wioska Budowniczych Mostów". Przez ponad tydzień goście z całego świata - działacze społeczni, praktycy działań międzykulturowych, pisarze, artyści oraz dzieci z okolicy - uczestniczyli w warsztatach, rozmowach i spotkaniach z mistrzami. Wszystko po to, by stworzyć tak zwany Niewidzialny Most - unikatową instalację artystyczną. O jej idei opowiedzą organizatorzy - Bożena Szreder, Agata Szkopińska, Wiesław Szumiński i Krzysztof Czyżewski.

*

Architektoniczny manifest Formy Otwartej - tak w skrócie można określić drewniany dom Zofii i Oskara Hansenów, który został zrewitalizowany przy wsparciu funduszy norweskich. Budynek stoi na Mazowszu, w starorzeczu Bugu, i jest jedną z niewielu prac artystów zrealizowanych zgodnie z ich pomysłami, bez ograniczeń narzucanych przez architekturę socjalistyczną. Dzisiaj dom można zwiedzać. Co się w nim znajduje? O tym opowiadała Aleksandra Kędziorek z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

*

Do 10 września można zgłaszać swoją kandydaturę do Civil Society Prize - nagrody dla osób aktywnych w swoich społecznościach. Wyróżnienie przyznaje Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny organizacjom pozarządowym, których działalność współgra z wartościami ważnymi dla Unii Europejskiej. Co roku nagroda związana jest z innym tematem przewodnim, tym razem dotyczy walki z ubóstwem. O Civil Society Prize rozmawialiśmy z Bartoszem Zadurą z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Warszawie.

*

Trzeci pakiet pomocy finansowej dla Grecji oraz wsparcie dla imigrantów - to jedne z najistotniejszych w tym tygodniu tematów w prasie europejskiej. Komentarze belgijskich i czeskich gazet prześledzili Beata Płomecka i Paweł Szukała.

***

Nazwa audycji: Magazyn europejski

Prowadzi: Katarzyna Nowak

Data emisji: 22.08.2015

Godzina emisji: 13.30

jp/mg

Czytaj także

Jak brzmiała przedwojenna ulica Gęsia?

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2015 15:00
Przebiegała ona w bezpośrednim sąsiedztwie dzisiejszego budynku Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Czy uda się ją znowu usłyszeć?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dokąd prowadzi Brama Poznania?

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2015 14:00
Rozmowa o centrum Brama Poznania, które chce prezentować najdawniejszą historię Polski w sposób nowoczesny i atrakcyjny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jarmark Jagielloński zbliża miasta Wschodu

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2015 13:56
Motywem przewodnim tegorocznego jarmarku jest plastyka obrzędowa i zdobnicza. Więcej na ten temat mówiliśmy w "Magazynie europejskim".
rozwiń zwiń