Ruiny. Książki od Polesia do Detroit

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2015 07:30
Rozmowa o książkach "Usypać góry. Historie z Polesia" Małgorzaty Szejnert oraz "Detroit. Sekcja zwłok Ameryki" Charliego LeDuffa.
Audio
  • Ruiny. Książki od Polesia do Detroit (Czytelnia/Dwójka)
Wnętrze kościoła parafialnego pod wezwaniem Męczenników z Ugandy (dawniej kościół św. Agnieszki) w Detroit
Wnętrze kościoła parafialnego pod wezwaniem Męczenników z Ugandy (dawniej kościół św. Agnieszki) w DetroitFoto: Mike Boening Photography/flickr/cc

Zdobywca Pulitzera Charlie LeDuff porzucił pracę w "New York Timesie", aby wrócić do swojego rodzinnego Detroit, miasta na skraju upadku. W książce "Detroit. Sekcja zwłok Ameryki" rozmawia z ludźmi, którzy mimo zapaści postanowili zostać w mieście, należącym "do awangardy Ameryki w jej drodze ku chwale, tak samo jak teraz należy do awangardy w naszej drodze ku klęsce". To opowieść o tym, jak ludzie radzą sobie z życiem na gruzach amerykańskiego snu.

O swoistych ruinach pisze także Małgorzata Szejnert w książce "Usypać góry. Historie z Polesia". Autorka opowiada o krainie, w której żyli obok siebie Polacy, Litwini, Białorusini i Żydzi. Ale też "tutejsi” - Poleszucy, dla których ojczyzna to nie historia czy polityka, ale miejsce człowieka w kosmosie. To zatrzymany w czasie świat królewiąt, panów i chłopów, przemysłowców, kupców i cadyków oraz jego dramatyczny koniec.

Fragmenty książki Małgorzaty Szejnert w cyklu "To się czyta" słuchamy w interpretacji Marii Maj >>>

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadzenie: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Magdalena Miecznicka i Piotr Kofta

Data emisji: 13.03.2015

Godzina emisji: 17.30

materiały wydawcy/mc/mm

Komentarze1
aby dodać komentarz
owocelasu2015-03-15 14:48 Zgłoś
Kiedy będzie można posłuchać tej i poprzedniej audycji? Dotąd nie zostały zamieszczone on-line.

Czytaj także

Książki żenujące i wciągające. Literacki ranking 2014

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2015 10:00
Kto zawiódł, a kto zainteresował? W specjalnym wydaniu Dwójkowej "Czytelni" podsumowaliśmy literacko miniony właśnie rok.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spór o nowego Żulczyka. Irytuje czy imponuje?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2015 18:40
- Ta książka jest jak amerykański film: dobrze skonstruowana, ale nijak ma się do rzeczywistości - krytykowała Magdalena Miecznicka. - To nie jest powieść realistyczna - bronił Piotr Kofta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lena Dunham - co ukrywa ekshibicjonistka?

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2015 18:04
"Nie taka dziewczyna" to dzieło za trzy i pół miliona dolarów. Taką zaliczkę Lena Dunham otrzymała od wydawnictwa Random House. I wkrótce potem wywołała skandal.
rozwiń zwiń