"Uczucia są niebezpieczne". Opowiadania o nieszczęśliwych Chinach

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2016 14:30
- Fala frustracji, proces przetrwania traumy nadal trwa w literaturze chińskiej - zauważył Piotr Kofta, nawiązując do książki Yiyun Li "Złoty chłopiec, szmaragdowa dziewczyna".
Audio
  • Rozmowa wokół książek chińskich autorek: Yiyun Li i Tie Ning (Czytelnia/Dwójka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne) Foto: Edwin Lee/flickr, lic. CC BY-ND 2.0

W najnowszym tomie opowiadań amerykańsko-chińskiej autorki bohaterowie mierzą się z przeznaczeniem, niedopasowaniem, niechęcią do ulegania opresyjnemu chińskiemu społeczeństwu. Autorka opisuje historie współczesnych Chińczyków, nawiązując do tragicznej, powojennej historii państwa. Jak zauważyła Magdalena Miecznicka, są to znamiona rewolucji kulturalnej, ale także odpryski wydarzeń na placu Niebiańskiego Spokoju: - Rodziny, w których nikt się do nikogo nie odzywa. Bliskość nie wypływa z uczuć, ale z tradycji. Mamy do czynienia z społeczeństwem wyjątkowo restrykcyjnym. Ludzie boją się, co by o nich powiedziano, gdyby czegoś nie zrobili, wiec podporządkowują się zewnętrznie wszystkim z reguł.

Piotr Kofta z kolei podkreślił, że w tych opowiadaniach widać wzór życiowej strategii: uczucia są niebezpieczne. - U Yiyun Li mamy niby społeczeństwo kolektywne, a z drugiej strasznie nieufne. Tak jak w poprzednich książkach autorka upodobała sobie specyficzne postacie: kogoś, kto utracił na własne życzenie życiowe szanse, kto nie lubi ludzi i pod koniec życia orientuje się, że coś mu przelatuje przez palce…

W audycji rozmawialiśmy także o powieści "Kobiety w kapieli" Tie Ning.

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadzi: Małgorzata Szymankiewicz

GościeMagdalena Miecznicka, Piotr Kofta (krytycy literaccy) 

Data emisji: 23.07.2016

Godzina emisji: 12.30

ob/jp

 

 


Czytaj także

Cesarzowa Cixi - potężna władczyni Chin

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2015 10:00
Cixi to postać kontrowersyjna. Z jednej strony zmodernizowała kraj, z drugiej - dążyła do władzy bez względu na konsekwencje. Jej biografię stworzyła chińska pisarka Jung Chang.
rozwiń zwiń