X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Jej ciało i inne strony" i "Bakhita". Literatura z kobietą w roli głównej

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2018 15:07
- Książka Machado to opowiadania o różnych traumach kobiecości związanych z orientacją seksualną, przemocą, czy niespełnionym macierzyństwem. Więcej się po niej spodziewałem zważywszy na poruszenie medialne towarzyszące jej premierze -  mówił w Dwójce Piotr Kofta.
Audio
  • Rozmowa o książkach "Jej ciało i inne strony" i "Bakhita" (Czytelnia/Dwójka)
Okładki książki
Okładki książkiFoto: materiały prom./Chinnapong (Shutterstock)

W "Czytelni" omawialismy dwie książki nominowane do ważnych nagród: "Jej ciało i inne strony" Carmen Marii Machado oraz "Bakhita" Véronique Olmi.

Świat gotyckiej wyobraźni autorki pierwszej z nich zapełniają bohaterki, dla których ciała są źródłem przyjemności i opresji. Groza, niepokój i baśniowa aura materializują się w opowieść o uniwersalnym kobiecym doświadczeniu: relacjach seksu i władzy, uprzedmiotowieniu, tyranii kanonów piękna, stereotypów, mizoginii i przemocy. O horrorze bycia kobietą. Książka "Jej ciało i inne strony" w 2017 roku była nominowana do National Book Award i Kirkus Prize.

Z kolei druga książka to historia niewolnicy, która została świętą. Porwana w 1877 r. w wieku kilku lat z rodzinnej wioski w Darfurze na zachodzie Sudanu, zaznała wszelkich możliwych okrucieństw niewoli. Wykupiona przez włoskiego konsula opuściła Afrykę, ale nie od razu stała się prawdziwie wolna. Dopiero wyrok weneckiego sądu przyznał jej prawo do pełnego decydowania o sobie. Przyjęła chrzest i jako Józefina resztę życia spędziła w zakonie, odznaczając się wierną, pełną miłości i troski służbą. W 2000 r. Jan Paweł II ogłosił ją świętą. Książka Véronique Olmi znalazła się w ścisłym finale Nagrody Goncourtów.

***

Tytuł audycji: Czytelnia 

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Iwona Rusek i Piotr Kofta

Data emisji: 1.12.2018

Godzina emisji: 15.00

pg/mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kult Matki na przestrzeni wieków

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2018 17:00
Zapraszamy do wysłuchania audycji o różnych odcieniach macierzyństwa i kulcie związanym z figurą Rodzicielki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Markowe wątki literatury skandynawskiej

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2018 16:00
- Książki Roya Jacobsena i Dorthe Nors są opowieściami o samotności, wyobcowaniu i poszukiwaniu bliskości a zarazem nieumiejętności nawiązywania relacji z innymi ludźmi. Wykorzystują więc markowe wątki skandynawskiej prozy - mówił w Dwójce Piotr Kofta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Poza siebie". Literacki groch z kapustą?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2018 17:34
- Autorka chciała napisać dwie książki w jednej, a nie napisała żadnej - mówiła Iwona Rusek. - Zabrakło trzeźwego redaktora - wtórował jej Piotr Kofta. W "Czytelni" zrecenzowaliśmy powieść Sashy Marianny Salzmann.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Kofta: ta książka jest odważna w swojej monotonii

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2018 16:00
- Uczynić głównym bohaterem kogoś, który się zajmuje ewidencją gruntów, to jest odważne - mówił Dwójkowy recenzent o książce "Zaklinacz deszczu" Jiříego Hájíčka.
rozwiń zwiń