"Jej ciało i inne strony" i "Bakhita". Literatura z kobietą w roli głównej

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2018 15:07
- Książka Machado to opowiadania o różnych traumach kobiecości związanych z orientacją seksualną, przemocą, czy niespełnionym macierzyństwem. Więcej się po niej spodziewałem zważywszy na poruszenie medialne towarzyszące jej premierze -  mówił w Dwójce Piotr Kofta.
Audio
  • Rozmowa o książkach "Jej ciało i inne strony" i "Bakhita" (Czytelnia/Dwójka)
Okładki książki
Okładki książkiFoto: materiały prom./Chinnapong (Shutterstock)

W "Czytelni" omawialismy dwie książki nominowane do ważnych nagród: "Jej ciało i inne strony" Carmen Marii Machado oraz "Bakhita" Véronique Olmi.

Świat gotyckiej wyobraźni autorki pierwszej z nich zapełniają bohaterki, dla których ciała są źródłem przyjemności i opresji. Groza, niepokój i baśniowa aura materializują się w opowieść o uniwersalnym kobiecym doświadczeniu: relacjach seksu i władzy, uprzedmiotowieniu, tyranii kanonów piękna, stereotypów, mizoginii i przemocy. O horrorze bycia kobietą. Książka "Jej ciało i inne strony" w 2017 roku była nominowana do National Book Award i Kirkus Prize.

Z kolei druga książka to historia niewolnicy, która została świętą. Porwana w 1877 r. w wieku kilku lat z rodzinnej wioski w Darfurze na zachodzie Sudanu, zaznała wszelkich możliwych okrucieństw niewoli. Wykupiona przez włoskiego konsula opuściła Afrykę, ale nie od razu stała się prawdziwie wolna. Dopiero wyrok weneckiego sądu przyznał jej prawo do pełnego decydowania o sobie. Przyjęła chrzest i jako Józefina resztę życia spędziła w zakonie, odznaczając się wierną, pełną miłości i troski służbą. W 2000 r. Jan Paweł II ogłosił ją świętą. Książka Véronique Olmi znalazła się w ścisłym finale Nagrody Goncourtów.

***

Tytuł audycji: Czytelnia 

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Iwona Rusek i Piotr Kofta

Data emisji: 1.12.2018

Godzina emisji: 15.00

pg/mko

Czytaj także

Kult Matki na przestrzeni wieków

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2018 17:00
Zapraszamy do wysłuchania audycji o różnych odcieniach macierzyństwa i kulcie związanym z figurą Rodzicielki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Markowe wątki literatury skandynawskiej

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2018 16:00
- Książki Roya Jacobsena i Dorthe Nors są opowieściami o samotności, wyobcowaniu i poszukiwaniu bliskości a zarazem nieumiejętności nawiązywania relacji z innymi ludźmi. Wykorzystują więc markowe wątki skandynawskiej prozy - mówił w Dwójce Piotr Kofta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Poza siebie". Literacki groch z kapustą?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2018 17:34
- Autorka chciała napisać dwie książki w jednej, a nie napisała żadnej - mówiła Iwona Rusek. - Zabrakło trzeźwego redaktora - wtórował jej Piotr Kofta. W "Czytelni" zrecenzowaliśmy powieść Sashy Marianny Salzmann.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Kofta: ta książka jest odważna w swojej monotonii

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2018 16:00
- Uczynić głównym bohaterem kogoś, który się zajmuje ewidencją gruntów, to jest odważne - mówił Dwójkowy recenzent o książce "Zaklinacz deszczu" Jiříego Hájíčka.
rozwiń zwiń