"Klub snów" i "Doktor Bianko". Krótka forma po polsku

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2019 13:53
- Jest to zbiór świetnych migawek z codzienności typu kolejka do kasy w supermarkecie i jakiś zatarg między ojcem a córką. Jest dużo scen z sąsiadami z bloku. Ktoś ma demencję i ciągle mu się zdaje, że w domu są obcy, ktoś inny samotnie czeka na zaproszenie od córki i wnuków. Są to raczej rzeczy niewesołe, pokazujące różne braki, ale podane w taki wyciszony sposób - mówiła Magdalena Mikołajczuk o opowiadaniach Maćka Bielawskiego.
Audio
  • "Doktor Bianko i inne opowiadania" Maćka Bielawskiego oraz "Klub snów. Opowiadania" Katarzyny Michalczak (Czytelnia/Dwójka)
manolofrancoPixabay
manolofranco/PixabayFoto: materiały prom./manolofranco (Pixabay)

W "Czytelni" sięgnęliśmy tym razem po dwie książki prozatorskie polskich autorów. Były to "Doktor Bianko i inne opowiadania" Maćka Bielawskiego oraz "Klub snów. Opowiadania" Katarzyny Michalczak.

Jak być dorosłą, gdy już się dorosło? A jak być dorosłą, kiedy ma się dziewięć lat? To książka o relacjach, których nie ma, ale które bardzo chciałoby się mieć. O kobietach zaskoczonych, że mają doświadczenie. O tym, że miejsce, w którym się wychowamy, podróżuje potem w nas. O małych dziewczynkach w latach 80., które są gnębione, ale zawsze trochę zwyciężają – choćby dorastając. O matkach i córkach. A język jest tu osobnym bohaterem - czytamy w nocie wydawniczej na temat zbioru opowiadań "Klub snów" Katarzyny Michalczak.

Jak z kolei charakteryzuje wydawca drugiej z omawianych książek - "Doktor Bianko i inne opowiadania", w prozie Maćka Bielawskiego stykamy się ze światem widzianym w mikroskali, z czułością i empatią, która pozwala narratorowi pokazać bohaterów bez wszechobecnego dydaktyzmu czy błyskawicznej, i w związku z tym często niesprawiedliwej, oceny. Bielawski jest uważnym słuchaczem, który wiedzie czytelnika w zupełnie inną stronę, niż się spodziewamy. Z premedytacją wycisza dramaty, a poprzez dobór tematyki: codzienność, prowincjonalność - niejako zachęca do pozostawania na uboczu.

Jak oba tytuły oceniają Dwójkowi recenzenci? Posłuchaj nagrania audycji. 

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Magdalena Mikołajczuk i Piotr Kofta

Data emisji: 29.06.2019

Godzina emisji: 12.30

pg

Czytaj także

Zbiór reportaży "Nie ma" i historia rodzinna "Dom z dwiema wieżami"

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 15:08
Sobotnie popołudnie w "Czytelni" poświęciliśmy z naszymi recenzentami książkom polskich autorów - Mariusza Szczygła i Macieja Zaremby Bielawskiego.
rozwiń zwiń