Zbiór reportaży "Nie ma" i historia rodzinna "Dom z dwiema wieżami"

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 15:08
Sobotnie popołudnie w "Czytelni" poświęciliśmy z naszymi recenzentami książkom polskich autorów - Mariusza Szczygła i Macieja Zaremby Bielawskiego.
Audio
  • Zbiór reportaży i historia rodzinna (Czytelna/Dwójka)
Okładki książek
Okładki książekFoto: materiały prom. wydawnictw/Shutterstock

W swoim nowym zbiorze reportaży Mariusz Szczygieł opowiada prawdziwe historie o "nie ma". Nie ma kogoś. Nie ma czegoś. Nie ma przeszłości. Nie ma pamięci. Nie ma widelców do sera. Nie ma miłości. Nie ma życia. Nie ma fikcji. Nie ma właściwego koloru. Nie ma komisji. Nie ma grobu. Nie ma siostry. Nie ma klamek. Nie ma niebieskich tulipanów. Nie ma nie ma.

Rozmówcami autora są ludzie z różnych światów: czeska poetka, ukraiński żołnierz, polska księgowa, albański malarz, izraelska pisarka, a także jego ojciec, z którym autor wybiera się ostatni raz w życiu do Pragi. Nad książką unosi się rada, którą dała autorowi Hanna Krall: "Wszystko musi mieć swoją formę, swój rytm, panie Mariuszu". Zwłaszcza nieobecność. (materiały prom. wyd. Dowody na Istnienie)

Z kolei "Dom z dwiema wieżami" Macieja Zaremby Bielawskiego to fascynująca próba rekonstrukcji rodzinnej historii, która dotąd pełna była przemilczeń. To rzecz o rodzicach – ojcu, reformatorze polskiej psychiatrii, piłsudczyku, jeńcu oflagu, matce – oddanej pracy lekarce pochodzącej z zasymilowanej rodziny żydowskiej. O dziadkach, o pewnym upadłym dworku, kolei transsyberyjskiej i uliczkach przedwojennych Krzeszowic i Tarnowa. A także o getcie ławkowym i o tym, że niedługo przed drugą wojną światową polscy studenci medycyny nie dopuszczali do pracy w prosektorium żydowskich kolegów, bo polskie zwłoki miały być tylko dla Polaków.

W tej opowieści historia, nawet ta znana, nie jest wcale oczywista i odsłania gorzkie paradoksy. Autor, który w 1969 r. wyemigrował z rodziną do Szwecji, opisuje splot żydowskich i szlacheckich losów, przygląda się różnym obliczom etosu rycerskiego, zastanawia się nad źródłami polskiej ideologii narodowej i antysemityzmu. Jego wielostronna – szlachecka i żydowska, polska i szwedzka – perspektywa sprawia, że jest to refleksja świeża, wnikliwa, a zarazem pełna zaangażowania. (materiały prom. wyd. Karakter)

***

Tytuł audycji: Czytelnia 

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Gość: Magdalena Mikołajczuk i Piotr Kofta

Data emisji: 12.01.2019

Godzina emisji: 15.00

pg/jp/mko

Czytaj także

"Książka nie kojarzy się z dorosłością. I to jest problem"

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2018 11:49
- Nasze badania pokazują, że w rodzinach, w których rodzice czytają, dzieci też będą czytać. Tam, gdzie się nie czyta, książkę kojarzy się tylko ze szkołą i razem z końcem szkoły, kończy się czytanie - mówił w Dwójce dr Tomasz Makowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z książką od dzieciństwa, czyli Wielka Liga Czytelników

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2018 10:51
- Studiowałem bibliotekoznawstwo, więc czytanie było mi bliskie. Grałem też amatorsko w piłkę nożną i chciałem te dwie pasje połączyć. Stąd wzięła się Wielka Liga Czytelników – mówił w Dwójce Janusz Piter, koordynator konkursu.
rozwiń zwiń