Z Oscarem Martinezem do Meksyku, z Filipem Springerem do Skandynawii

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2019 15:18
W audycji omawialiśmy książki "Bestia. O ludziach, którzy nikogo nie obchodzą" Oscara Martineza i "Dwunaste: nie myśl, że uciekniesz" Filipa Springera.
Audio
  • Reportaże "Bestia. O ludziach, którzy nikogo nie obchodzą" Oscara Martineza i "Dwunaste: nie myśl, że uciekniesz" Filipa Springera (Czytelnia/Dwójka)
Okładki książek
Okładki książekFoto: materiały prom.

Idą tysiącami. Uciekają przed gangami, przemocą i biedą. Z Salwadoru, Hondurasu, Gwatemali do wymarzonych Stanów Zjednoczonych. Każdego dnia nielegalni imigranci z Ameryki Środkowej wędrują przez Meksyk. Od tropikalnych lasów na południu po jałowe pustynie na północy. Pieszo, busami, na dachu pociągu. I każdego dnia dziesiątki, setki z nich padają ofiarą napadów, porwań, gwałtów i morderstw. Autor wędruje z imigrantami przez cały Meksyk i soczystym, mocnym językiem opisuje ich codzienność, stając się świadkiem dramatycznego przełomu. Małe bandy napastników i spontaniczne okrucieństwo zwykłych ludzi ustępują miejsca precyzyjnej działalności prawdziwych zawodowców: na scenę wkraczają kartele narkotykowe. Wstrząsający obraz współczesnego Meksyku i poruszająca opowieść o przestępczym przemyśle oraz jego ofiarach, które zdają się nikogo nie obchodzić - tak książkę "Bestia. O ludziach, którzy nikogo nie obchodzą" opisuje jej wydawca.

Z kolei w nocie wydawniczej o książce "Dwunaste: nie myśl, że uciekniesz" czytamy: Jante to miasteczko, w którym życie reguluje jedenaście opresyjnych zasad określających miejsce jednostki w społeczności. Prawo Jante jest w Skandynawii powszechnie znane, chociaż mało kto pamięta, że po raz pierwszy pojawiło się w 1933 roku w powieści Aksela Sandemosego Uciekinier przecina swój ślad.

Filip Springer wyrusza na Północ, żeby znaleźć miejsce, które odcisnęło piętno na kolejnych pokoleniach Skandynawów. Ale gdzie jest Jante? Czy w duńskim Nykøbing Mors, pierwowzorze miasteczka z powieści? A może w zagubionej pośród norweskich fiordów samotni pisarza? A gdyby okazało się, że Jante nie ma nic wspólnego z geografią i tkwi w każdym z nas? 

Dlaczego obie książki łączy to, co je różni? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Iwona Rusek i Piotr Kofta

Data emisji: 10.08.2019

Godzina emisji: 12.30

pg/mko

Czytaj także

Brutalna proza Flannery O'Connor

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2019 15:00
- Mówiła, że nie napiszą jej biografii. Myślę, że chodziło jej o to, że biografie wypełniają zwykle romanse, rozstania, podróże, przygody. A ona uchodziła za cnotliwą panienkę - mówiła w Dwójce o amerykańskiej autorce Anna Arno, pisarka i tłumaczka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski debiut pisarzy, którzy zachwycili Nowy Jork

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2019 12:10
W "Czytelni" sięgneliśmy tym razem po książki autorów, którzy mają ugruntowaną pozycję na amerykańskim rynku wydawniczym: nagrodzoną National Book Award powieść Sigrid Nunez oraz uznawaną już za klasykę książkę Donalda Antrima. Co łączy, a co dzieli opisywane przez nich rzeczywistości?
rozwiń zwiń