REKLAMA

Polski debiut pisarzy, którzy zachwycili Nowy Jork

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2019 12:10
W "Czytelni" sięgneliśmy tym razem po książki autorów, którzy mają ugruntowaną pozycję na amerykańskim rynku wydawniczym: nagrodzoną National Book Award powieść Sigrid Nunez oraz uznawaną już za klasykę książkę Donalda Antrima. Co łączy, a co dzieli opisywane przez nich rzeczywistości?
Audio
  • Nowojorscy pisarze debiutują w Polsce (Czytelnia/Dwójka)
Okładki książek Głosuj na pana Robinsona i lepszy świat oraz Przyjaciel
Okładki książek "Głosuj na pana Robinsona i lepszy świat!" oraz "Przyjaciel"Foto: Materiały promocyjne

Bezimienna główna bohaterka "Przyjaciela" nagle traci bliską osobę, która bardzo wiele dla niej znaczyła. Pozostaje po niej pustka i wielki, przygarnięty przez nią dog arlekin. Kto miałby się nim zająć? Niechętna zwierzętom wdowa w podeszłym wieku? Nieobecna, skłócona ze zmarłym córka, która nawet nie pofatygowała się na pogrzeb? Jak czytamy na stronie wydawcy, Sigrid Nunez opowiada o nowojorskim środowisku literackim, problemach starzejącego się pisarza i codziennej pracy nauczyciela akademickiego. "Przyjaciel" jest również historią o przyjaźni, miłości i śmierci, jak też o wartościach, jakie do naszej egzystencji wnoszą zwierzęta.

Pozycja "Głosuj na pana Robinsona i lepszy świat!" w Stanach Zjednoczonych ukazała się w 1993 roku. To powieść, której akcja toczy się na amerykańskiej prowincji. W miasteczku doszło do spektakularnej egzekucji burmistrza, wszystkie szkoły zostały zamknięte, a mieszkańcy spędzają czas na budowaniu zasieków wokół domów i spotkaniach w klubie rotarian. Narrator powieści, Pete Robinson, to nauczyciel zafascynowany praktykami Inkwizycji. Postanawia założyć szkołę we własnym domu i wystartować w wyborach. Surrealny świat jak z koszmarnego snu w wielu aspektach niepokojąco przypomina ten, który dobrze znamy - pisze wydawca.

Jak oba tytuły oceniają Dwójkowi recenzenci? Posłuchaj nagrania audycji. 

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Iwona Rusek i Piotr Kofta

Data emisji: 27.07.2019

Godzina emisji: 12.30

am/bch

Czytaj także

Życiowy Baricco i zabawny Magris

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2019 12:00
- Książka "Trzy razy o świcie" to mapa drogowa życia, od początku do końca. Nie ma tu moralistyki i złotych myśli - Piotr Kofta mówił w Dwójce o nowej książce Alessandro Baricco.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Bielecki: to jest książka pisana z pamięci

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2019 11:42
- Ta książka nie chce być jednym gatunkiem. Ani nie chciałaby być kryminałem, ani też książką tylko o miłości. Nie chciałaby być też nostalgiczną historią z dawnych lat - opowiadał gość audycji, Krzysztof Bielecki o swojej nowej książce "Nóż".
rozwiń zwiń