Colin Thubron. Spotkanie z pisarzem wędrowcem

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2019 13:40
W audycji spotkaliśy się z jednym z najbardziej znanych i utytułowanych brytyjskich pisarzy podróżników, autorem kilkunastu książek o podróżach na Bliski Wschód, do Azji Środkowej i Wschodniej oraz Rosji.
Audio
  • Colin Thubron o swojej pasji do podróżowania i książek (Czytelnia/Dwójka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: pixabay/domena publiczna

W 2008 roku magazyn "The Times" zaliczył go do grona pięćdziesięciu największych powojennych pisarzy brytyjskich. Colin Thubron współpracuje z "The New York Review of Books", "The Times", "The Times Literary Supplement" oraz "The New York Times". Jest laureatem m.in. Nagrody im. Thomasa Cooka, francuskiej Nagrody im. Nicolasa Bouviera oraz najstarszej brytyjskiej nagrody literackiej The Hawthornden Prize. W uznaniu dla dorobku otrzymał Medal Lawrence’a z Arabii, Nagrodę Szkockiego Towarzystwa Podróżniczego oraz tytuł komandora Orderu Imperium Brytyjskiego. Od 1969 roku jest członkiem Królewskiego Towarzystwa Literackiego, a od 2010 - jego przewodniczącym. Po polsku ukazały się dotąd jego książki: "Cień Jedwabnego Szlaku", "Po Syberii", która znalazła się w finale Nagrody im. R. Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2011, "Utracone serce Azji", "Góra w Tybecie" oraz "Za murem. Podróż po Chinach". 

- Jak pokochałem podróże jako dorosły? Trudno powiedzieć. Chciałem po prostu zobaczyć wszystkie obce i piękne miejsca na świecie. I również chciałem być pisarzem. Kochałem słowo. Miałem wewnętrzne przeczucie, że świat jest cudowny. To, co chciałem zrobić przede wszystkim, to dotrzeć do miejsc pięknych i tajemniczych, możliwie odległych od mojej kultury - opowiadał gość audycji.

Ile lat miał Colin Thubron wyruszając w pierwszą podróż? Gdzie wtedy podróżował? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Goście: Colin Thubron (brytyjski pisarz i podróżnik)

Data emisji: 17.08.2019

Godzina emisji: 12.30

am/mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dzikie oblicza Indonezji, czyli z dzidami na latarkę

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2019 11:00
- Na Papui udało mi się dotrzeć do ludów żyjących tak, jak ich przodkowie 3 tysiące lat temu - opowiadał w Dwójce Tadeusz Biedzki, podróżnik, autor książki "Wyspy niepoliczone. Indonezja z bliska" - pierwszego w Polsce reportażu opisującego kompleksowo ten kraj.
rozwiń zwiń