"Mapa" i "Ballada o Sylwii". Powieści o przekraczaniu granic

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2019 13:00
W audycji "Czytelnia" recenzowaliśmy nową książkę Barbary Sadurskiej oraz debiutanckie dzieło Katarzyny Kubickiej.
Audio
  • "Mapa" i "Ballada o Sylwii". Powieści o przekraczaniu granic (Czytelnia/Dwójka)
Barbara Sadurska Mapa, Katarzyna Kubicka Ballada o Sylwii
Barbara Sadurska "Mapa", Katarzyna Kubicka "Ballada o Sylwii"Foto: Mat. prasowe

"Mapa" Barbary Sadurskiej to siedem opowiadań połączonych motywem piętnastowiecznej mapy świata. Mapy niegdyś pokazywały znany świat i jego krańce, koiły lęk. Ale też rozpalały wyobraźnię. Białe plamy wzywały. Barbara Sadurska nie próbuje pokrywać wyślizganego przez pisarzy terytorium. Ona idzie znacznie dalej. Bawiąc, uczy. Ucząc, przeraża. Że tyle człowiek wie o sobie, ile pierwsi kartografowie wiedzieli o świecie - czytamy na stronie wydawcy.

"Ballada o Sylwii" to historia młodej kobiety, przez lata zmagającej się z brakiem czułości i zainteresowania ze strony najbliższych, dlatego specyficznie postrzega rzeczywistość, która przeplata się w jej umyśle z mrocznymi fantazjami, a także naiwnymi marzeniami. Sylwia nie potrafi znaleźć ani pracy, ani przyjaciół, ani partnera życiowego i zamyka się w świecie własnych wyobrażeń. Książka jest opowieścią o konfrontacji nadwrażliwej jednostki z bezkompromisowym światem, który usiłuje zwalczać każdą inność.

Gośćmi audycji byli Magdalena Mikołajczuk i Piotr Kofta.

***

Tytuł audycji: Czytelnia 

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 2.11.2019

Godzina emisji: 12.30

am

Czytaj także

Literaci, książki i skandale. Warszawa przełomu wieków

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 10:33
- Moja książka obejmuje okres trzech epok literackich, a jej celem było pokazanie ówczesnych pisarzy jako ludzi z krwi i kości. Chciałem też pokazać Warszawę i to, jak zmieniała się z prowincjonalnego miasta w prawdziwą metropolię – mówił w Dwójce Piotr Łopuszański, autor książki "Warszawa literacka przełomu XIX i XX wieku".
rozwiń zwiń